E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Berisha dhe Basha përfundojnë në Prokurori

Pas akteve të dhunshme në protestën e 8 janarit, kreu i PD-së Lulzim Basha dhe ish-kryeministri Sali Berisha do të merren në pyetje në cilësinë e deklaruesit. Organi i akuzës së kryeqytetit, i kryesuar nga Elisabeta Imeraj, pritet të thërrasë Bashën dhe Berishën për të dëshmuar.

Lulzim Basha i pyetur për këtë thirrje nga Prokuroria është shprehur në News24 se: “Deri në këtë moment nuk kam asnjë njoftim të tillë, por dua të them që Prokuroria dhe policia janë nën urdhërat e Edi Ramës dhe ne jemi të qartë tendencën për të hequr shenjën e barazimit mes orkestruesit të dhunës dhe PD. Nuk ka një polici të shtetit, por polici të Ramës, nuk ka një Prokurori të pavarur por një Prokurori të komanduar nga Rama”.

Lidhur me protestën e 8 janarit, Prokuroria ka proceduar dhe dy deputetë të Partisë Demokratike. Konkretisht organi i akuzës po ndjek në gjendje të lire sekretarin e Përgjithshëm të PD-së, Gazment Bardhi, po ashtu dhe deputetin e PD-së, Flamur Noka.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...