E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Befason media gjermane: Ky skandal mund t’i shkurtojë karrierën Edi Ramës

Mediat gjermane, Deutsche Welle ka publikuar një reportazh për situatën politike në Shqipëri, veçanërisht protestën e artistëve për Teatrin Kombëtar.

Sipas medias gjermane, përfshirja e tij në skandalin e Teatrit Kombëtar ka gjasa t’ia shkurtojë karrierën e tij politike, ndërsa thotë se Shqipëria nuk ka shumë ndërtesa të vjetra, pasi Enver Hoxha shkatërroi xhamitë dhe kishat, duke cituar arkitektin Kreshnik Merxhani që thekson nevojën e ruajtjes së ndërtesave të vjetra, që janë gjurmët e historisë sonë.

“Kryeministri i Shqipërisë është artist, diçka e pazakontë për një politikan. Tamam piktor dhe skulptor. Që hap ekspozita. Por, gjatë 12 muajve të fundit, ai është përfshirë në një skandal për artin- ose të paktën për meritat artistike të një ndërtese-që ka shkatërruar reputacionin e tij dhe ka gjasa për t’ia shkurtuar karrierën politike”.

Autori i reportazhit, John Laurenson flet dhe për protestat e vazhdueshme në Tiranë të organizuara nga opozita e bashkuar, i cili shprehet se protestuesit tentojnë të hyjnë në zyrën e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...