E martë, 29 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Etiketa

Teatri Kombetar

KLSH kërkesë IMK-së: T’i kërkojnë qeverisë rindërtimin e teatrit aty ku ishte dhe siç ishte

Kontrolli i Lartë i Shtetit i ka kërkuar Institutit të Monumenteve të Kulturës (IMK), që t’i kërkojë qeverisë dhe bashkisë së Tiranës, rindërtimin e...

Projekti për Teatrin Kombëtar/ Arkitekti danez Bjarke Ingels: Rama dhe Veliaj kërkuan shembjen

Pas tri vitesh përplasje mes qeverisë, opozitës dhe artistëve, Teatri Kombëtar u shemb. Forcat e policisë rrethuan godinën, e zbrazën për t'iu lënë më...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

Firma për peticionin/ Aleanca për Teatrin ndalet në një tjetër qytet

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit është ndalur ditën e sotme në Lezhë për të mbledhur firma për peticionin që kërkon rindërtimin e Teatrit Kombëtar...

Kur “Othello” i Shekspirit do të shfaqej për herë të parë në Teatrin Kombëtar

Nga Aurenc Bebja “Paris-presse” ka botuar, të shtunën e 20 dhjetorit 1952, në faqen n°7, një shkrim në lidhje me shfaqjen “Othello” të Shekspirit në...

Njihuni me 7 “ekspertët” që firmosën për prishjen e Teatrit Kombëtar

Dy vite më parë kur bashkia e qeveria sapo kishin nisur procedurat për prishjen e Teatrit Kombëtar, Ministria e Kulturës, që asokohej drejtohej nga...

Kundër shembjes, por asnjëherë me Aleancën/ Asqeriu tregon arsyen

Aktori i njohur Bujar Asqeriu në një intervistë televizive u shpreh se ishte kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. Në vijim ai theksoi se asnjëherë s’ka...

Protesta e artistëve zhvendoset në SPAK/ Budina thirrje prokurorëve

Protesta e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit sot rreth orës 11:00 u zhvendos nga sheshi para Teatrit Kombëtar, tek godina e Strukturës së Posaçme...

“Këtyre u janë errësuar sytë”, Maliqi: Shfrytëzuat emergjencën “fantazmë” për Teatrin

Deputeti Lefter Maliqi ka dënuar shembjen e Teatrit Kombëtar dhe vijimin e masave kundër koronavirusit. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, ai hodhi akuza...

“Propozoj një minutë heshtje për Teatrin”/ Ruçi-deputetit: Ulu aty, ulu

Seanca plenare e ditës së sotme ka nisur me debate dhe përplasje. Deputeti Andi Përmeti ka kërkuar sot që Kuvendi të mbajë një minutë...

Të fundit

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Jo listat e hapura, koalicionet janë problemi

Nga Eduard Zaloshnja Shumë kanë folur e shkruar (ndër ta, edhe unë) për listat e hapura të kandidatëve për deputetë, qysh kur ato u futën...

U vra nga RENEA/Gruaja e 71-vjeçarit bën kthesën e papritur të ngjarjes: S’e kam denoncuar për dhunë, ja kush janë shkaktarët e vërtetë

Lidhur me ekzekutimin e71-vjeçarit nga RENEA në Elbasan, ngjarja ka marrë një tjetër rrjedhë pas dëshmisë së bashkëshortes së të ndjerit Lefter Zhidru. Floresha...

Manastirliu i përgjigjet Bashës: Testimet do të rriten! Bonusi deri në ditën e fundit të pandemisë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka reaguar pas deklaratave të liderit të opozitës, Lulzim Basha, lidhur me testimin masiv të popullsisë dhe rritjen e...

Pandemia/ Holanda rikthen kufizimet që do zgjasin deri në tre javë

Një valë e dytë e koronavirusit, ka bërë që autoritetet në Holandë të rikthejnë kufizimet.  Ritja e numrit të të infektuarve, ka bërë që...