E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Basha paralajmëron përjashtimin e Berishës nga PD-ja

Kryedemokrati Basha ka paralajmëruar masa ndëshkimore për të gjithë ata që refuzojnë vendimet e Kryesisë së PD-së, për të mbledhur Kuvendin Kombëtar më 18 dhjetor dhe jo më 11 siç këmbëngul ish-kryeministri Sali Berisha. Dje Lulzim Basha mbajti një takim në selinë blu me 71 krerët e degëve të PD-së në gjithë vendin, ku i ka njohur me vendimet e Kryesisë të marrë gjatë kësaj të hëne që kaloi, dhe situatën brenda Partisë Demokratike.

Shumica e krerëve të degëve kanë mbështetur vendimin e Bashës, dhe vetëm 5 emra i kanë dalë kundër. Në mbledhjen me 71 kryetarët e degëve të PD-së, Basha theksoi si detyrë kryesore që partia të dalë e bashkuar nga Kuvendi i 18 dhjetorit. Qëllimi kryesor është vazhdimi i betejës kundër Rames.

“Rama është kundërshtari ynë i përbashkët, pavarësisht çfarë mendojmë në këtë situatë që po kalojmë. Beteja me njëri-tjetrin nuk na çon askund. I shërben vetëm Ramës dhe patericave të tij, që po bëjnë gjithçka që beteja mes nesh të çojë në një ndarje të partisë. Ju jeni dëshmitare të kësaj”, u shpreh Basha.

Mbledhja është shoqëruar me deklarata të forta të kryetarit Lulzim Basha, kundrejt ish-kryetarit Sali Berisha, i shpallur “non grata” nga SHBA-ja. Basha ka deklaruar në mbledhje se për cilido që nuk respekton vendimin e Kryesisë për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar më 18 dhjetor, do zbatojë statutin e partisë.

“Boll është boll, asnjë anëtar nuk është mbi statutin dhe as mbi ne”, është shprehur Basha gjatë takimit me krerët e degëve.

Ai tha se veprimet ilegjitime të Sali Berishës, tentativa për bunkerizim, dëmtimi i interesave elektorale dhe politike të PD-së, e kanë përgjigjen në statut. Basha është shprehur para drejtuesve të degëve, se do të zbatojë statutin ndaj kujtdo që shkel vendimin e Kryesisë së partisë, përfshirë këtu edhe Sali Berishën.

Lexo edhe :   Mos i besoni politikanit Sali Berisha?!
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...