E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Basha: Do stabilizojmë situatën e të ardhurave për mjekët dhe infermierët

Kryetari i PD-së Lulzim Basha, zhvilloi sot një bashkëbisedim me disa nga studentët e mjekësisë ku diskutuan për probleme të ndryshme që janë të pranishme në sektorin e shëndetësisë në vendin tonë.

Një nga temat kryesore që u diskutua ishte largimi i të rinjve nga Shqipëria drejt Europës. Ata u shprehën se një problem kryesor për këtë çështje, është se nuk paguhen gjatë periudhës se specializimit që zgjat me vite.

Çështje të tjera po aq të rëndësishme që u shtruan nga të rinjtë, ishin edhe mungesa e kushteve dhe laboratorëve për të zhvilluar praktikat.

Kjo për shkak se fakultetet ia kanë kaluar klinikave private zhvillimin e praktikës.

Duke dëgjuar problemet që shprehën studentët, kreu i opozitës tha se me ardhjen në qeveri të Partisë Demokratike, shumë probleme do marrin zgjidhje, edhe do stabilizojë nivelin e shpërblimit për mjekët dhe infermierët që për momentin është në gjendje të mjerueshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...