E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

AUTHOR NAME

Mar Si

1208 POSTS
0 COMMENTS

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...

E kërcënoi për lekët, 27-vjeçari i vë thikën në fyt pronares së shtëpisë

Një 27-vjeçar ka rënë në prangat e bluve të Durrësit, pasi me anë të një thike ka kërcënuar shtetasen M.B., për të vjedhur paratë...

Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri

Nga ambasadorja e SHBA, YURI KIM Gushti në Shqipëri është kohë për pushim dhe relaksim të merituar dhe, ashtu si shumë prej jush, edhe unë...

Biznesmeni plagos 22-vjeçarin, i kërcënoi punonjësen e dyqanit

Një biznesmen është vënë në pranga nga policia, pasi ka goditur me armë të ftohta një 22-vjeçar. Ky i fundit kishte kërcënuar punonjësen e...

Një vit më parë krisi kafkën, 13-vjeçarja fiton medalje në Lojërat Olimpike

Një vit më parë Sky Brown rrezikoi jetën, pasi pësoi fraktura në kafkë teksa stërvitej me skateboard. E ndërsa sot ka hyrë në histori, si...

Tërmet 6 ballë në fshatin Olimpik të Tokios

Një tërmet i fortë 6 ballë ka tronditur fshatin Olimpik të Tokios, ku është duke u mbajtur Olimpiada. Për fat të mirë nuk raportohen dëme....

Situata e rënduar/ Shënohet viktima e parë prej zjarreve në Kosovë

Pas Shqipërisë, është shënuar edhe viktima e parë nga flakët në Kosovë. Një person ka humbur jetën në Malishevë, si pasojë e flakëve. Sipas...

Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...