E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Amerikanët njohin vetëm Bashën kryetar, paralajmërojnë “non grata” për të tjerë

SHBA mbeten të vendosur për të mbështetur kryedemokratin Basha, në betejën e tij kundër ish-kryeministrit Sali Berisha.

Duke komentuar zhvillimet e brendshme në selinë blu, ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, deklaroi dje gjatë një prononcimi për mediat se Uashingtoni njeh vetëm Bashën kryetar të PD-së, ndërsa shtoi se do të takohet me këtë të fundit, pavarësisht tentativës së Berishës për ta rrëzuar atë nga drejtimi i Partisë Demokratike.

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka paralajmëruar se në Shqipëri mund të ketë shpallje të tjera “non grata” nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Sipas saj, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të vendosura për të mbështetur Shqipërinë në luftën kundër korrupsionit, sikundër një nga masat është ndalimi i hyrjes për në SHBA të të gjithë pushtetarëve të korruptuar.

Çfarë ndodh në marrëdhënien tuaj me PD-në, nëse ish-kryeministri Sali Berisha merr drejtimin e saj?

Ambasadorja Yuri Kim: Nuk do të angazhohemi me askënd që është shpallur nga Sekretari i Shtetit. Kjo është një politikë për mbarë botën, dhe nuk ka fare të bëjë me individët, por politika e përgjithshme është që nuk mund të imagjinojmë një skenar ku unë apo ndonjë nga pasardhësit e mi të pretendojmë se çdo gjë shkon mirë dhe të shkojmë për kafe me dikë që është shpallur nga Sekretari i Shtetit për korrupsion madhor. Nuk ka për të ndodhur.

A e mbështet SHBA-ja kryetarin e PD-së, Lulzim Basha?

Ambasadorja Yuri Kim: Njohim personin e zgjedhur rregullisht si kryetar i asaj partie dhe unë do të vazhdoj të shkoj ta takoj z. Basha në cilësinë e tij si kryetar i partisë. Siç e patë, ligjvënësit dhe vizitorët e tjerë nga Uashingtoni do të bëjnë të njëjtën gjë.

Lexo edhe :   Varianti i ri/SHBA i bashkohet BE në kufizimin e fluturimeve nga Afrika e Jugut

A do të kemi shpallje të tjera non-grata? A do të përfshihen edhe ndëshkimet nga Departamenti i Thesarit?

Lexo edhe :   Roli i Amerikës si garanci për suksesin e Reformës në Drejtësi

Ambasadorja Yuri Kim: Kemi një numër mjetesh në dispozicion të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara- shpalljet nga Departamenti i Shtetit, shpalljet nga Departamenti i Thesarit, si dhe të tjera. Ndaj, të shohim. Është proces shumë i mbyllur, pra shumë konfidencial dhe nuk kam ndonjë informacion që mund ta ndaj me ju këtë moment.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...