Kryesore

A do të shtyhen zgjedhjet e 30 qershorit? Flet Rama

               Publikuar në : 22:16 - 16/05/19 Enno

Kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me deklaratat e opozitës të cilët shfaqen optimistë dhe të sigurt për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.

I ftuar këtë mbrëmje në “Opinion”, Rama tha se data e zgjedhjeve nuk do të shtyhet, teksa theksoi se data është në bazë të kushtetutës dhe, nuk është vendosur prej tij.

30 qershori është data e zgjedhjeve në Republikën e Shqipërisë. Nuk e kam vendosur unë, unë nuk di që qeveria të ketë marrë ndonjë iniciativë ligjore që pengon opozitën të hyjë në zgjedhje. Se opozita ka një pikëpamje për përgjimet, për unazë është në të drejtën e vetë. Por opozita dhe qeveria nuk mundet dot që këndvështrimin e vetë ta kthejë në një imponim. Ik ti ose s’ka zgjedhje, kjo nuk mund të ndodhi. Nëse qeveria apo shumica ka marrë ndonjë iniciativë për të penguar opozitën të hyjnë në zgjedhje hajde ta diskutojmë. Këto zgjedhje janë të lira për të gjithë, kush do futet kush do nuk futet. Zgjedhjet janë një ankand, që e bën popullin dhe pret ofertat politike. Ne kemi detyrë që në 30 qershor kur është caktuar data e ankandit të jemi atje”, deklaroi Rama.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT