Politikë

“Jam krenar, erdhi dita të bëhet legjendë”/ Rama flet për dhunën ndaj Sahit Dollapit

               Publikuar në : 22:36 - 16/05/19 Enno

Kryeministri Edi Rama ka folur për goditjen e institucioneve me molotov nga protestuesit e opozitës së bashkuar, si dhe për dhunën e ushtruar nga policia ndaj sekretarit organizativ të PD-së, Sahit Dollapi.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Rama tha se molotovi është armë luftarake e shpikur në luftën e Spanjës, ndërsa përdoreshin për të hedhur tanket në erë.

Sa i përket goditjes me shkop gome ndaj Dollapit, kryeministri deklaroi se ai është qëlluar vetëm tri herë, teksa e konsideron një moment të gabuar nga ana e efektivëve të policisë.

Pjesë nga debati:

Rama: Këtu jemi në sulm ndaj institucioneve. Dmth armë luftarake. Molotovi është armë luftarake e shpikur në luftën e Spanjës kundër tankeve. Ato janë armë që përdoren për të hedhur tanket në erë.

Ky moment është një moment që ka ardhur si rezultat i një proteste që në fund të saj ka prodhuar 4 të vrarë. Dhjetëra të plagosur me armë zjarri. Nëse ju më tregoni një molotov të vetëm që i është hedhur derës së Kryeministrisë.

Fevziu: Dera e Kryeministrisë është goditur me makinë.

Rama: Mos bëni krahasime. Jam shumë krenar që ka ardhur dita që sot bëhet legjendë Sahit Dollapi për tre goditje me shkop gome

Fevziu: Ishin 13 goditje.

Rama: Kemi arritur një standard ku kryeministri dhe Ministri i Brendshëm thonë që ato sekonda ishin të gabuara, kur në këtë vend vriteshin njerëz dhe autorët të nesërmen dekoroheshin. Kryeministri dhe ministri e pranojnë se ishte moment i gabuar për standardin që kemi ne.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT