E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

A do mbyllet kufiri me Italinë? Manastirliu tregon detajet

Italia është mbërthyer nga koronavirusi. Pak më herët, Ministria e Shëndetësisë raportoi se për tetë rastet e dyshuara rezultuan negative. Ministrja Ogerta Manastirliu foli në “Open” për koronavirusin, ku tha se Shqipëria po bën kontroll të kufijve 24 orë në 7 ditë të javës. Ajo konfirmoi ndër të tjera se aktualisht nuk ka vend për të krijuar panik tek qytetarët.

Rumania ka mbyllur linjën me Italinë, a duhet ta mbyllim dhe ne këtë linjë?, e pyeti Eni Vasili.

“Çdo vendim që do e marrim bashkë me Task Forcën në raport me udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë”, u shpreh Manastirliu.

OBSH-ja kërkon transparencë, cili është vendi i vendosur për karantinën?, e pyeti Eni Vasili.

“Ne jemi transparent. Nuk ka vend për të krijuar panik tek qytetarët. E kemi vendosur për vendin e karantinës. Ai mund të jetë strukturë spitalore ose jo. Çdo gjë do vijë me kohën”, u përgjigj ministrja.

Italia tashmë renditet si vendi i tretë për numrin e të infektuarve në të gjithë botën, pas Kinës dhe Koresë së Jugut. Kujtojmë që në Itali, koronavirusi është shfaqur prej të premtes që lamë pas.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....