E hënë, 18 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

A jemi të aftë të përballojmë koronavirusin? Ekspertja e ISHP nxjerr faktet

Eugena Tomini, specialiste e sëmundjeve infektive pranë ISHP-së, deklaroi se për të përballuar epideminë nga koronavirusi, gjithçka do menaxhohet në koordinim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë. E pyetur në emisionin “Real Story”, se sa e aftë është Shqipëria, ajo tha se ka pasur rekomandime për përforcime të masave aktuale dhe i rekomanduar është vetëkarantimi. “Kemi një koordinim të masave me OBSH. Duke qenë në rrjetin e zbatimit të rregullores ndërkombëtare të shëndetit, ne koordinohemi për të gjitha veprimet me OBSH.

Rekomandimet ishin përforcim të masave aktuale. U përforcua personeli shëndetësor në pikat kufitare. Vetëkarantinim është që të jesh i vetëdijshëm për rrezikun dhe të qëndrosh në ambientin e shtëpisë.

Rekomandimet e OBSH dhe MSH janë për vetë karantinimin. Po kështu bëhet dhe monitorimi i temperaturës për të gjithë që vijnë nga Italia, se më parë nuk bëhej”, tha Tomini.

Koronavirusi po përhapet me shpejtësi, duke krijuar një situatë alarmante. Virusi ka vënë në gjendje gatishmërie edhe autoritetet në vendin tonë, ndonëse deri më tani nuk raportohet për asnjë rast të konfirmuar me koronavirus.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Si u përgjysmuan në tetë vjet humbjet në sistemin energjitik shqiptar

Nga: Ilir Beqaj Prodhimi i energjisë elektrike në vite Vihet re që nga viti në vit ka luhatje të ndjeshme të energjisë elektrike të prodhuar në...

“U lodha, nuk dua të më shohë mami”, Semi shpërthen në lot para Donaldit

Semi ka patur një moment të tensionuar, pas izolimit brenda një shtëpie të monitoruar me kamera 24 orë. Shkëputja nga jeta e përditshme, duket...

Aksident i pesëfishtë në Durrës

Një aksident i pesëfishtë, fatmirësisht pa të lënduar ka ndodhur mëngjesin e sotëm në zonën e Currilave në Durrës. Një mjet me targa italiane, ka...

Bora Zemani shuan heshtjen për raportin mes Semit dhe Donaldit

Prej startimit të "Big Brother VIP", shumë është aluduar për një pëlqim të mundshëm ndërmjet Donald Veshajt dhe Semi Jaupajt. Mediat rozë kthyen në...

“S’ka vend për panik”, përfaqësuesja e IGJEUM flet pas tërmetit në Lezhë

Mbrëmjen e djeshme, vendi ynë u trondit nga një tërmet 4.5 Rihter me epiqendër në Lezhë. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, tërmeti ishte me magnitudë...