E enjte, 16 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Si është situata me koronavirusin në Shqipëri? Flet shefja e Infektivit në QSUT

Shefja e Infektivit në QSUT, Najada Como, tha se monitorimi për koronavirusin është i vazhdueshëm. Përkundër zërave që qarkullojnë së fundmi se nuk ka kontrolle të rrepta, ajo deklaroi në emisionin “Real Story” në “News 24” se sapo është raportuar për këtë virus, janë monitoruar të gjithë ata persona që erdhën nga Kina për në Shqipëri. Como u shpreh se shteti shqiptar ka vepruar menjëherë dhe me efikasitet.

“Me këtë rast janë angazhuar shumë struktura shtetërore. Qytetarët që kanë ardhur nga Kina, iu është bërë monitorim. Ata janë monitoruar në porte, në dogana dhe në çdo vend tjetër ku ka hyrje-dalje. Ata rezultuan negativë dhe kishte sukses nga strukturat shtetërore.

Edhe shqiptarë kishte që janë monitoruar. Masat e para rezultoi efikase për popullatën që ka ardhur nga Kina në Shqipëri. Ne kemi qenë profesional në punën tonë. Është e vërtetë që jemi në sezon gripi.

Nuk jemi në situatë të jashtëzakonshme. Kemi persona të sëmurë rëndë, kemi edhe të shtuar në urgjencë, por gjithsesi gjithçka paraqitet e kontrolluar”, u shpreh Como.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....