E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

A do ia dalin partitë e reja të thyejnë monopolin PD-PS-LSI?

Mbrëmjen e 8 dhjetorit 1990, rreth 300 studentë nisën në Qytetin Studenti një lëvizje që do sillte rrëzimin e diktaturës komuniste.

Ata u nisën qendrës së Tiranës, teksa rrugës u ndalën dhe u dhunuan brutalisht nga policia. Të nesërmen, ata kërkuan nga Ramiz Alia shpalljen e pluralizmit politik, dhe përshpejtimin e reformave demokratike. Parulla kryesore në ato muaj ishte: “Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Evropa!”.

Kanë kaluar plot 30 vjet, dhe pavarësisht arritjeve të pamohueshme, shqiptarët duan kryesisht të largohen nga vendi.

BE ia mbylli sërish këtë vit dyert Shqipërisë. Politika e 15 viteve të fundit, ka qenë e dominuar nga PD, PS dhe LSI.

Pra nga Berisha, Rama, Meta dhe Basha. Ndër vite, disa parti të reja kanë tentuar që ta zgjerojnë ofertën për shqiptarët, por kanë dështuar. Në zgjedhjet e 25 prillit 2021, pritet të marrin pjesë si një lloj poli i tretë, një grupim partish të djathta të drejtuara nga ish-zyrtarë dhe deputetë të Partisë Demokratike.

Jozefina Topalli, Rudina Hajdari apo Astrit Patozi, premtojnë të prishin trinomin PD-PS-LSI, që ka monopolin e pushtetit. A do t’ia dalin dot?

                    TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...