E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

34 të infektuar me koronavirus/Rusia nis ndërtimin e spitalit të ri

Mediat e huaja njoftojnë se autoritetet në Moskë po nxitojnë të ndërtojnë një spital, për të përballuar fluksin e të prekurve nga koronavirusi. Ndonëse numri aktual i rasteve të reja tani në Rusi është vetëm 34, masat drastike janë ndërmarrë.

Kryebashkiaku Sergey Sobyanin ka urdhëruar të nis ndërtimi i spitalit, ndonëse Rusia aktualisht ka numrin më të ulët të viktimave, krahasuar me vendet e tjera në botë.

“Ju garantoj se nuk do të përbëjë rrezik për popullatën lokale, dhe ju kërkoj të kuptoni vendimin tim”, është shprehur kryebashkiaku.

Ai ka treguar më tej se spitali do të ndërtohet me material të parafabrikuar, por do të pajiset me aparaturat më të avancuara mjekësore.

Shkencëtarët gjithmonë e me tepër po kryejnë kërkime në lidhje me pandeminë e virusit të ri, që ka vënë në alarm botën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...