E martë, 7 Prill, 2020
21 C
Tirana

Shkencëtarët zbulojnë sa kohë qëndron koronavirusi në trupin e njeriut

Lexo edhe ...

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...

Koronavirusi po bën “kërdinë” në disa shtete, Trump “luftë” me OBSH

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për njerëzimin dhe po bën “kërdinë” në disa shtete, Presidenti amerikan Donald Trump duket...

Rama: Jeni super, ju dua shumë! Zoti i shqiptarëve është i madh

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi të publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook inkurajon qytetarët teksa shkruan se Shqipëria do ta fitojë luftën...

Kërkuesit këshillojnë qytetarët që të mos fusin në banesën e tyre këpucët dhe rrobat, nëse kanë takuar dikë me koronavirus. Frika nga prekja e virusit vdekjeprurës, ka shtuar edhe më shumë masat. Por një studim i fundit kryer nga revista mjekësore “The Lancet”, ka dhënë përgjigje sa sa gjatë qëndron koronavirusi në trupin e njeriut. Në artikull shkruhet se pacientët me koronavirus mund ta mbajnë patogjenin në traktin e tyre të frymëmarrjes për 37 ditë.

Duke pasur parasysh që periudha aktuale e karantinës rekomandohet në 14 ditë, pacientët mund të jenë ngjitës për më tepër kohë, edhe pasi simptomat e tyre zhduken.

Pasi shërohesh, ekziston rreziku që të infektohesh sërish?

Të dhënat nga zyrtarët shëndetësorë në provincën Guangdong të Kinës raportuan se 14% e njerëzve që u shëruan, pasi u testuan përsëri, dolën pozitivë me koronavirus.

Në fund të shkurtit, “Reuters” raportoi për një grua në Osaka, Japoni, që gjithashtu rezultoi pozitive pasi ishte shëruar nga një infeksion i mëparshëm. Një rast i ngjashëm u raportua në Korenë e Jugut.

Po si e shpjegojnë këtë dukuri ekspertët?

Ekziston mundësia që virusi të jetë i fjetur në organizëm, pas një periudhe fillestare të sëmundjes me simptoma minimale, përpara se të sulmojë mushkëritë. Por nuk përjashtohet edhe një gabim njerëzor, siç është testimi i pasaktë ose pacientët që dalin nga spitali para kohe. Për ta parandaluar, këshilla e vetme është vetë-izolimi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ 5 viktima brenda 24 orëve të fundit

Pesë persona kanë vdekur brenda 24 orëve të fundit nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, duke e çuar në 26 numrin e përgjithshëm të...

Tragjike në Francë/ 1,417 viktima brenda 24 orëve

Koronavirusi brenda 24 orëve ka marrë 1,417 jetë njerëzish në Francë. Autoritetet përkatëse kanë njoftuar se janë regjistruar 11 mijë raste të reja brenda harkut...

Koronavirusi po bën “kërdinë” në disa shtete, Trump “luftë” me OBSH

Në kohën kur koronavirusi është shndërruar në një kërcënim serioz për njerëzimin dhe po bën “kërdinë” në disa shtete, Presidenti amerikan Donald Trump duket...

Rama: Jeni super, ju dua shumë! Zoti i shqiptarëve është i madh

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi të publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook inkurajon qytetarët teksa shkruan se Shqipëria do ta fitojë luftën...

“Me të në fushë ishte sikur bënim dashuri”,Berbatov tregon partnerin e preferuar

Ish-sulmuesi i Manchester United, Dimitar Berbatov ka habitur me emrin e partnerit të preferuar në fushën e lojës, duke mos zgjedhur Wayne Rooney Cristiano...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT