E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

29 vite pas themelimit/ PD shpresë për shqiptarët, apo sërish e keqja me e vogël

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Përvjetori i 29-të i themelimit e gjen PD në opozitë. Nga shkurti i këtij viti, demokratët të drejtuar nga dyshja Basha-Berisha, luajtën të gjitha kartat për të rrëzuar qeverinë e Edi Ramës. Djegia e mandateve dhe protestat e shumta në Tiranë, e rritën në kulm krizën politike.

Por ndryshe nga sa shpresonte opozita, ndërkombëtarët nuk e mbështetën daljen e Partisë Demokratike nga sistemi. Selia blu provoi të radikalizojë më tej qëndrimin. Protestat nisën të bëhen më të dhunshme. Ndërkohë BE dhe SHBA, e ashpërsuan më tej qëndrimin e tyre kundër kësaj qasje.

Ata bënë të qartë se nuk do të mbështesnin asnjë skenar të përmbysjes së pushtetit me dhunë. Tolerimi i zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, vetëm me pjesëmarrjen kryesisht të Partisë Socialiste, ishte shuplaka më e fortë që morën skenarët revolucionarë që kishte në kokë Berisha dhe Basha.

Dhuna distancoi ndërkohë një pjesë të mirë të elektoratit “gri”, që zakonisht nuk militon për ndonjë forcë të caktuar politike. Sot Lulzim Basha, po bën nga halli të moderuarin. Në cilësinë e kryeministrit hije, ai po jep alternativa sesi dilet nga emergjenca kombëtare, që shkaktoi tërmeti i rëndë i 26 nëntorit.

Lexo edhe :   Rasti Beketi/ PD thirrje prokurorisë: Rama duhet të përfundojë në burg

Ai pretendon se të zhgënjyer nga qeveria aktuale, shqiptarët shohin PD-në si të vetmen shpresë për të ardhmen. Por a është vërtetë kështu? Mbështetja në tubime apo sondazhe, thotë për momentin të kundërtën. Pas largimit nga pushteti, PD kreu një rotacion të kontrolluar të lidershipit, pa reflektuar aspak mbi gabimet e rënda të qeverisjes së saj 8-vjeçare. Basha mund të vijë një ditë në pushtet. Por jo si shpresa e vetme për shqiptarët, po ashtu si Rama në vitin 2013, si e keqja me e vogël për shqiptarët.

Lexo edhe :   Rasti Beketi/ PD thirrje prokurorisë: Rama duhet të përfundojë në burg

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Deklaratat e Bashës zbulojnë falsitetin e (mos) hetimit të tij

Nga: Skënder Minxhozi Megjithëse socialistët u shpejtuan t’i dërgojnë me anë të Taulant Ballës një mesazh paqeje Lulzim Bashës (nuk do të të hetojmë për...

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...