E shtunë, 18 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

1924/ Zogu si Enveri, u premtoi serbëve ta bënte Shqipërinë pjesë të federatës jugosllave

Në Shqipëri ndërrojnë kohët, por jo politikanët. Në pranverën e vitit 1924, Ahmet Zogu rrëzohet nga pushteti përmes një kryengritje të armatosur. I arratisur në Jugosllavi, ai kërkon ndihmën e Beogradit për t’u rikthyer në pushtet. Kryeministri jugosllav Nikolla Pashiç bie dakord, me kushtin që Zogu të nënshkruante një pakt të fshehtë, që i jepte fund pavarësisë së Shqipërisë, dhe e shndërronte atë në një krahinë të federatës jugosllave, ashtu si Kosova.

Marrëveshja, e nënshkruar mes të dyve më 14 gusht 1924, përmbante 16 pika, ku Ahmet Zogu angazhohej për bashkimin e vendit me Jugosllavinë. Shqipëria nuk do të kishte më Ministri të Luftës, ndërsa xhandarmëria do të ekzistonte nën kontrollin e oficerëve jugosllavë dhe rusë.

Shqipëria nuk do kishte as Ministri të Jashtme, dhe në botë do të përfaqësohej nga diplomatët jugosllavë. Gjithashtu, ajo hiqte dorë nga çështja kombëtare dhe interesi mbi trajtimin e shqiptarëve të mbetur jashtë kufirit. Nuk kishte të drejtë t’i shpallte kujt luftë, pa pëlqimin e Beogradit. Ndërsa nëse Jugosllavia hynte në luftë me Bullgarinë apo Greqinë, ajo kishte të drejtë të rekrutonte në Shqipëri 25 mijë ushtarë, që do t’i përdorte në frontin bullgaro-grek.

Katër muaj më vonë, Zogu kundërsulmoi dhe u rikthye në pushtet. I dha Jugosllavisë Shën Naumin, hoqi dorë nga çështja e Kosovës, dhe e pa aleancën me Italinë si të vetmen kamardare shpëtimi për belanë ku e kishte futur veten dhe Shqipërinë. Enver Hoxha, tentoi diçka të ngjashme 20 vite më vonë. Kjo tregon se politikanët shqiptarë, janë të gatshëm të shesin çdo gjë, për hir të interesave të tyre personale.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Të kërkojë falje ose të largohet”, Rama paralajmëron ashpër ministrat

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur mesditën e sotme kabinetin e ri qeveritar në mbledhjen e parë, ku do të miratohen disa vendime. Rama i...

Betohen në Presidencë, Qeveria nis zyrtarisht mandatin e tretë

Pas betimit te presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama dhe ministrat e kabinetit të ri qeveritar vendosën të ecnin në këmbë përgjatë Bulevardit Dëshmorët...

Betimi i kabinetit qeveritar/Rama dhe ministrat betohen para Metës

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur pak çaste më parë në Presidencë, ku bashkë me anëtarët e kabinetit qeveritar do të betohet para kreut të...

Miliarderi amerikan shpallet fajtor për vrasje

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e mikes së tij...

Kurti lë pas inatet me Ramën dhe e uron për mandatin e tretë

Dje kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka dërguar një letër të hapur homologut të tij shqiptar, Edi Rama, duke e uruar për mandatin...