E diel, 31 Maj, 2020
16 C
Tirana

Zgjedhjet e parakohshme, pse Shqipëria është kaq shumë larg Austrisë?

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Austria do të mbajë këtë vjeshtë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Ato u lajmëruan nga kancelari Sebastian Kurz, pas publikimit të një video-skandali me protagonist zv/kancelarin, njëherazi aleatin e tij në koalicion, Heinz Strache.

Ai është filmuar duke biseduar me mbesën e një oligarku rus, të cilës i premton tendera rrugësh, në këmbim të mbështetjes financiare për partinë e tij. PD, LSI dhe mediat pranë tyre, kanë vënë në dukje kontrastin e thellë, që ekziston mes Edi Ramës dhe Sebastian Kurz. Rastet kanë specifikat e tyre. Por fakt është se në Shqipëri, dorëheqja cilësohet jo si një akt normal demokratik, si në Austri dhe Perëndim.

Ajo konsiderohet nga politikani dhe militanti, që e mbështet verbërisht si zhburrërim, dhe si disfatë e plotë, pas së cilës gjithçka merr tatëpjetën. Nga viti 1992, e këtej, asnjë kryeministër nuk ka dhënë dorëheqjen, pas ndonjë skandali korruptiv.

Në dhjetor 2010, videoja Meta-Prifti, faktoi me zë e figurë korrupsionin e kreut të LSI. Meta dha dorëheqjen, por Sali Berisha, as që e çoi ndërmend të çonte vendin drejt zgjedhjeve të reja, ku të provonte të fitonte pa aleatin e tij të kompromentuar.

Lexo edhe :   “Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Përkundrazi, tregoi forcën më 21 janar 2011. Duke marrë shkas nga kjo traditë bajraktarësh, edhe Edi Rama e ka të vështirë të tërhiqet, për t’i hapur rrugë një zgjidhje më të lehtë të krizës politike aktuale. Ai citon shpeshherë argumente kushtetuese që janë të drejta.

Por presioni nga baza e PS për të mos bërë asnjë lëshim, është shumë i madh. Prandaj, jemi shumë larg Austrisë, si për standardet ekonomike, ashtu edhe për kulturën politike.

Bisedimet me BE-në, mund të çelen në qershor ose shtator. Por rruga deri tek anëtarësimi, do të jetë e gjatë, pikërisht për shkak të këtyre 2 faktorëve./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përfaqësuesi i SHBA diskuton veçmas me Gjiknurin dhe Bylykbashin

Ende nuk ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ndërkohë “balkanweb” raporton se një përfaqësues i ambasadës së SHBA ka marrë veçmas Gjiknurin...

“Censuruesja” e re e filmave, Corona! A do të shohim më puthje në ekran

Dega e filmit është paralizuar për shkak të pandemisë edhe në Gjermani. Me një koncept sigurie ajo kërkon që të rikthehet në skenë si futbolli....

Polici që kupton protestuesit: Keni të drejtë që jeni të inatosur

Një polic në Atlanta të SHBA-së habiti protestuesit që kanë dalë nëpër rrugë pas vdekjes së George Floyd, duke u thënë se kanë të...

COVID-19 në Itali/ Situata drejt përmirësimit, dalin të dhënat e fundit

Prej muajsh, Italia ishte “gjunjëzuar” nga koronavirusi, mirëpo së fundmi fatmirësisht situata po shkon drejt përmirësimit. Raportohet se ka rënë ndjeshëm numri i rasteve të...

Himarë/ Gjendet i pajetë në pyll 65-vjeçari

Një 65-vjeçar është gjetur i pajetë në një pyll në Himarë. Sipas njoftimit të policisë, viktima Y.L., banor i fshatit Kuç, punonte si roje në...
WhatsApp KONTAKTO TT