E premte, 3 Dhjetor, 2021
10.5 C
Tirana

Zbardhet takimi konfidencial/Basha ‘kokë më kokë’ me Metën

Teksa kriza politike ka lëshuar rrënjë, Basha po sheh alternativat e radhës për gjetjen e një zgjidhje. Një ditë më parë, në zyrën e Presidentit ka shkuar kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili ka zhvilluar një takim kokë më kokë me kreun e shtetit, bëjnë me dije burime për ‘Panorama’.

Biseda mes palëve ka qenë tepër konfidenciale, ndërsa janë kujdesur për ta mbajtur takimin e tyre larg vëmendjes së medias. Mësohet se pjesë e diskutimit ka qenë kriza politike, si edhe djegia e mandateve nga ana e opozitës.

Më herët, Presidenti Ilir Meta është shprehur se është i gatshëm të lë mandatin, duke bërë një paralelizëm të sakrificës së tij në këtë rast ngjashëm me Salvador Allende. Referuar situatës politike ku ndodhet vendi, Meta vendosi pikat mbi ‘i’, duke nënvizuar se vendi po kalon një krizë, e cila nuk zgjidhet as me retorikë dhe as me metoda policore.

“Jam i gatshëm për të dyja ekstremet. Që nga dorëzimi i mandatit tim si President, pasi të sigurohem që vendi ka një zgjidhje politike parimore, kushtetuese, solide që e çon përpara, e deri tek sakrifikimi i jetës sime si Salvador Allende, për të ndaluar instalimin e një junte që mund ta kthente Shqipërinë 30 vite pas”.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bora dhe Semi do të “hakmerren” ndaj Donaldit në “Për’puthen Prime”

Puthjet e Donaldit me Beatrixin, kanë shkaktuar një bum komentesh në rrjet. Fansat janë ndarë në grupe, ndërsa ende nuk ka patur një reagim...

Sfida mes një intelektuali që kërkon të vërtetën dhe një politikani që gënjen

Nga: Andi Bushati Ka një aksiomë të mirënjohur që shpjegon përplasjen e një politikani me një intelektual në arenën publike: Sipas saj, i pari tenton...

S’donte të bënte vaksinën, italiani shkoi me krahun prej silikoni

Disa mund të akuzohen se po përpiqen t'i shmangen sistemit për të marrë një certifikatë vaksine, por mbase askush nuk është aq i shkathët...

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...