E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

“Xheloz dhe i pashpirt”/ Arben Malaj-Ramës: Më ke goditur disa herë pas shpine

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj paralajmëroi se do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese çështjen për shkarkimin e tij si anëtar i Këshillit Mbikëqyrës në Bankën e Shqipërisë.

Gjatë fjalës së tij nga foltorja e Kuvendit, Malaj hodhi akuza ndaj kryeministrit Edi Rama, për të cilin tha se i ka dërguar kërkesë që të ballafaqohen, ndërsa theksoi se e ka goditur disa herë pas shpine.

Nga ana tjetër, Malaj u shpreh se ndjeu një farë trishtimi për qëndrimet e kolegëve të tij në Komisionin e Ekonomisë. Teksa shtoi se i mirëkupton pasi sipas tij, kreu i qeverisë Edi Rama është i bërë frikshëm për deputetët dhe familjet e tyre.

Ndërkaq, u zotua se do ta mbronte pavarësinë reale të Bankës së Shqipërisë deri në fund.

“Në vitin 1992 Berisha kërkonte të më shkarkonte nga drejtor të bankës së Vlorës. Por Ruli ministër i financave dhe i ndjeri guvernatorir Hoti në atë kohë nuk e firmosën shkarkimin.

Në vitin 1997 po Berisha propozoi shkarkimin tim Bashkim Finos i cili e injoroi këtë propozim si dhe mora mbështetjen e FMN-së dhe kreu i këtij institucioni më tha që ‘I keni bërë një shërbim të madh Shqipërisë’.

E trishtueshme se si në vitin 1992 dhe 1997 deputetët socialistë mbrojtën kolegët e tyre ndërsa sot jo.

Në vitin 1997 nuk pranova të bëhesha kryeministër i qeverisë së Pajtimit Kombëtar sepse përplasjet e mia me Berishën do dëmtonin vendin dhe aq më shumë vendin prej nga vija, Vlorën. Në vitin 1998 Majko po ashtu më ofroi post në qeverinë e tij por sërish nuk pranova.

Sot jam krenar që në familjen time ka 5 diploma nga universitetet më të mira në botë. Më ka tërhequr kultura hebraike.

Lexo edhe :   Rama bën bilancin e rindërtimit: Politikanët nuk janë të gjithë njësoj

Jam krenar se periudha ekonomike 1997-2005 ku unë kam kontribuar, mbetet si periudha me rritjen më të madhe ekonomike për Shqipërinë.

Lexo edhe :   Rama: Italia na mbështet për hyrjen në BE! Mbyllja e kufijve, sfidë e vërtetë

Ndërsa ju kryeministër rrezikoni të mbeteni kryeministri më i dështuar dhe kjo ju bën xheloz dhe të pashpirt.

Ju dërgova kërkesë që të më flisni përballë, më keni goditur disa herë pas shpine zoti Rama.

Në vitin 2001 kundërshtova kandidaturën tuaj në Bashkinë e Tiranës sepse pashë tek ju se nuk kishit asnjë qelizë shtetndërtimi dhe ju nuk ma harruat kurrë.

Në vitin 2005 Nano më kërkoi që të merrsha kryesinë e PS-së por nuk pranova dhe ju duke përfituar dhe nën rrogoz u bëtë kreu i Rilindjes brenda Partisë Socialiste.

Por siç thotë filozofi grek Ezopi krushqia me njerëzit e ligj përfundon gjithmonë keq. E majta ka shumë personalitete që nmund ta qeverisin mkëtë vend dhe këtë parti shumë më mirë se ty.

Integritetin dhe dinjitetin tim nuk e shes, sakrificën time për të bërë rreth 6 mijë kilometra vetëm për shkollimin tim. Sakrifica nga shkolla fillore në Llakatund, në Vlorë e deri në studimet në Harvard.

Ju e latë Bankën e Shqipërisë pa Këshill Mbikqyrës për muaj të tërë, nga 9 anëtarë në 3.

Vepruat kundër meje në tre dhjetor vetëm për inate personale. Ushtari yt i cili kërcënoi një nga personalitetet e të djathtës shqiptare zotin Oketa, që do ju shtypim me këmbë. Kush do i shtypi me këmbë, ju gjenerali dhe ushtari.

Unë nuk ju godas asnjëherë prapa shpine, por kundërshtova faktin se guvernatori nuk është anëtar i Këshillit Mbikqyrës. Sapo të krijohet Gjykata Kushtetuese do ta dërgoj atje çështjen” deklaroi Malaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...