E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Vrasja e Mateos/Drejtori i Policisë: S’ka pasur kallëzime për abuzim seksual

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka raportuar në Komisionin e Sigurisë Kombëtare shifrat e kriminalitetit të vitit 2021, nga 1 janari deri më 31 tetor. Nano ka folur edhe në lidhje me vrasjen e 8-vjeçarit, Mateo Vasiut, nga Klodian Çalamani. Ai tha se vrasësi rezulton një person i evidentuar nga Policia e Shtetit, si një person me precedentë. Gledis Nano shtoi më tej se për Klodian Çalamanin nuk ka pas informacione, të dhëna apo kallëzime si i dyshuar për vepra penale në fushën e abuzimeve seksuale apo dhunës në familje.

“Nga këto ngjarje, veçojmë ngjarjen e datës 16 në fshatin Grecalli të Bashkisë Fier, ku u arrestua Klodian Çalamani, i cili ka vrarë me sende të forta M.V., që e kishte groposur në oborrin e banesës. Autori rezulton një person i evidentur nga Policia e Shtetit, një person me precedentë.

Gjykata e kishte dënuar me 4 vit burg për heqje të paligjshme të lirisë, dhe është liruar nga burgu i Rrogozhinës më 6 gusht 2009 për plotësim të kohës së vuajtjes së dënimit. Për këtë shtetas, ka pasur të dhëna policore se ka aktivitet kriminal në drejtim të vjedhjes së banesave, bagëtive e shpendëve në fshat. Informacione që kanë qenë pas verifikimeve.

Për autorin, pas përfundimit të dënimit nuk ka pas informacione, të dhëna apo kallëzime si i dyshuar për vepra penale në fushën e abuzimeve seksuale apo dhunës në familje”, tha Nano.

Një ditë pasi i dhanë lamtumirën e fundit të voglit të tyre 8-vjeçar, nëna, babai, vëllai i Mateo Vasiut dhe të afërm të djalit, mësynë në Gjykatën e Fierit për tu përballur me vrasësin. Ata thyen derën e aluminit, u futën brenda ambienteve të Gjykatës me thirrjen “Ku është Klodiani”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...