E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

120 vrasje pa autor/Nano-Salianjit: Ndodhin dhe në vende të zhvilluara

Deputeti demokrat Ervin Salianji, ka ngritur shqetësimin e vrasjeve pa autor në Komisionin e Sigurisë. Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, i është përgjigjur deputetit të PD-së Ervin Salianji në lidhje me ngjarjet pa autor, ku pohoi se ka raste specifike që janë të vështira për tu zbardhur. Duke iu referuar statistikave, Salianji tha se nga viti 2014, janë 120 vrasje pa autorë. Deputeti shprehu haptazi shqetësimin, se ngjarjet tipike mafioze jo vetëm që nuk parandalohen, po as edhe nuk zbulohen. Në kundërpërgjigje, Gledis Nano ia ktheu se angazhimi është maksinal, por për këto krime duhet kohë.

Ervin Salianji: Nga 2014 janë 120 vrasje pa autorë. Ngjarjet tipike mafioze jo vetëm që nuk parandalohen, po as edhe nuk zbulohen. Ka ekzekutime me snajper, që nuk janë zbardhur. Ka ndonjë informacion në lidhje me këto ngjarje? A ka sofistikim të grupeve kriminale?

Gledis Nano: Ngjarjet pa autorë që përmendi deputeti Salianji, ka raste të veçanta specifike dhe të caktuara që janë të vështira për t’u zbardhur. Kanë ndodhur edhe në vende të tjera shumë më të zhvilluara.

Për zbardhjen e ngjarjeve që ju përmendët; duan kohë. Por të jeni të sigurt që angazhimi është maksimal, dhe nuk pushojmë në asnjë moment për zbardhjen e tyre. Dua të sqaroj një tjetër moment. Kur flasim për vrasje, puna është e fshehtë dhe një pjesë e punës është e padukshme, kur kemi të bëjmë me parandalim të ngjarjeve sidomos.

Një pjesë bëhen publike dhe një pjesë nuk bëhen për shkak të hetimeve. Për këtë arsye duhet të jemi të qartë që angazhimi është maksimal. Në lidhje me ngjarjet e fundit, ka hetime që do të japin shumë shpejt rezultate”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...