E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

“Vodhi 6 pakistanezë në kufi”, i riu shkodran ekstradohet nga Kroacia

Një shkodran është ekstraduar nga Interpoli nga Kroacia në drejtim të Shqipërisë. 29 vjeçari është shpallur në kërkim ndërkombëtar për disa akuza. Ndaj tij rëndon akuza e dhënies së ndihmës për të kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme si dhe vjedhje me dhunë.
Në nëntor 2018, Gjykata e Shkodrës ka dhënë ndaj tij masën arrest me burg.

Policia bën me dije se i riu nga Shkodra ka ndihmuar të kalojnë 6 pakistanezë kufirin për në Mal të Zi. Për më tepër, në afërsi të kufirit ai ka kërcuar pakistanezët dhe u ka marrë dhe 720 euro, 2 telefona dhe dokumentet e tyre.

 

Njoftimi i policisë:

Interpol Tirana vijon bashkëpunimin me homologët, me qëllim kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar dhe dërgimin e tyre para drejtësisë.

Një tjetër i kërkuar nga autoritetet shqiptare ka rënë në pranga falë bashkëpunimit të Interpolit me homologët.

Nga specialistët e Interpol Tirana është bërë ekstradimi nga Kroacia drejt Shqipërisë, i shtetasit shqiptar P. P., 29 vjeç, banues në Shkodër.

29-vjeçari ishte shpallur person në kërkim ndërkombëtar, për kryerjen e veprave penale “Dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit” dhe “Vjedhja me dhunë”.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër, në nëntor të vitit 2018, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”.

Ky person u jepte ndihmë shtetasve të huaj për të kaluar në mënyrë të paligjshme nga Shqipëria në Malin e Zi, duke pasur si destinacion vendet e Evropës Perëndimore.

Shërbimet e Policisë Kufitare Shkodër, në shtator të vitit 2018, kanë konstatuar 6 shtetas pakistanezë, të cilët synonin të kalonin në Malin e Zi, të ndihmuar nga shtetasi P. P., i cili pasi i kishte afruar në kufi me Malin e Zi u kishte marrë nëpërmjet kanosjes 720 euro, 2 telefona celularë, si dhe 6 çanta ku mbanin dokumentet e tyre. Si rezultat i shkëmbimit të informacionit në kohë me Interpol Tirana dhe Policinë kroate u bë e mundur kapja e këtij shtetasi me qëllim ekstradimin drejt vendit tonë.

Lexo edhe :   Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...

Pse temperaturat ulen shumë gjatë natës në shkretëtira?

Nëse do të ndërmerrni një udhëtim ditor në shkretëtirën e Saharasë në Afrikën e Veriut, do të duhet të keni me vete më shumë...

Burgosja e Navalny/ BE bie dakord për sanksione të reja kundër Rusisë

Për shkak të veprimit kundër kritikut të Kremlinit Navalny, ministrat e jashtëm të BE kanë rënë dakord për sanksione të reja kundër Rusisë. Përgjegjësit...

Përplasja Rama-Meta/ Pushteti s’është marrëdhënie dashurie por produkt interesi

Kryeministri Edi Rama ka kohë që po përplaset me Presidentin Meta në akuza dhe kundërakuza. Mendoni se kjo po kthehet në një bumerang, duke...