E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Vodhën 10 milionë euro nga BE, policia italiane arreston rreth 100 persona

Policia italiane ka shkatërruar ditën e sotme një rrjet mafioz në Siçili, i cili dyshohet të ketë keqpërdorur fondet e BE-së të dedikuara për fermerët.

Mediat italiane shkruajnë se grupi mafioz “Tortorici” mund të ketë përfituar deri në 10 milionë euro përmes skemave mashtruese. Nga operacionet e policisë që u zhvilluan në orët e para të mëngjesit, raportohet të jenë arrestuar 94 persona si dhe janë bllokuar 151 biznese të lidhura me anëtarët e këtij grupi.

Në mesin e të arrestuarve janë udhëheqësit e dy familjeve mafioze, një noter, disa ndërmarrës dhe administratorë publikë, të cilët e kishin për detyrë t’i ndihmonin fermerët për të pasur qasje në fondet e BE-së. Grupi mafioz ka bërë deklarime false se posedon toka private, kur në të vërtetë ato ishin pronë publike.

Mësohet se 48 persona janë dënuar me burg ndërsa për pjesën tjetër është marrë masa e arrestit shtëpiak.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Efektivët dalin përdorues droge: Jemi me ilaçe, do padisim laboratorin

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...