E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Vjehrri e pengonte të bënte dush, nusja: Duhet ta pyesja çfarë të vishja

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Një grua e cila nuk dëshiron të zbulojë identitetin e saj, ka qenë e ftuar në emisionin “Historia ime”, për të rrëfyer historinë e jetës së saj dhe çfarë ka përjetuar nga martesa e parë, ku ka dhe një djalë në moshën 11 vjeç. Ajo tregon se u martua me një burrë i cili jetonte në një zonë shumë të thellë të Gramshit, në mal dhe në fillim nuk dëshironte të shkonte tek ai vend dhe të martohej me të, por familja e nxiti.

Vjehrri i saj ishte shumë fanatik dhe nuk e linte të laheshe apo të pastroheshe sa herë që ajo kishte nevojë, madje dhe rrobat që ajo vishte, duhet t’i shihte ai më parë. Dhe nëse i pëlqenin do i vishte, nëse nuk do i pëlqenin nuk kishte shans t’i vishte.

Gruaja: Unë nuk e desha atë që më prezantuan, nuk më dukeshe i mirë dhe për shkak të vendit ku jeton është shumë larg dhe thellë, një fshat në Gramsh, por më pas u bë fejesa.

Mirela Milori: Po si u bë fejesa, kur ti nuk e doje se këtë nuk e kuptoj, a i the se nuk e do këtë burrë?

Gruaja: I thashë mamit që nuk më pëlqen, por mami më tha e ka bërë halla dhe është i mirë. Pas një muaji fejesë, ai iku në Greqi dhe erdhi pas një viti. Gjatë kësaj kohë vinte më merrte vjehrri dhe kur shkoja aty më shanin, më paragjykonin, më thoshin ka ngelur kjo prandaj ka ardhur në mal. Isha mësuar ndryshe në fshat, lahesha, ndërrohesha, ndërsa vjehrri më thoshte një herë në javë, pse lahesh kaq shpesh, pse ndërrohesh kaq shpesh, duhet të shkosh të bësh dru. Unë sado që nuk i kisha bërë asnjëherë, mundohesha, shkoja pas kunatës. Çdo rrobë burri mi blinte që vishja dhe më thoshte çdo lloj rrobe që të veshësh do dalësh t’ja tregosh babit tim, i pëlqen apo nuk i pëlqen atij.

Mirela Milori: Sa persona ishit në familje?

Gruaja: Ishte vjehrra, vjehrri, kunati me nusen dhe dy fëmijët dhe ne të dy.

Mirela Milori: Kështu ishte raporti me djalin dhe nusen tjetër?

Gruaja: Ishin të treja nuset nga fshati.

Mirela Milori: Vjen në jetë djali.

GruajaU martuam në vitin 2008, vendosëm të ikim në Greqi tek vëllai dhe motra ime. Në Greqi ika nga mali, isha dhe shtatzënë në atë kohë dhe pas një jave arrita tek vëllai, kurse burri ishte në një qytet tjetër. E telefonoja shumë shpesh për t’i thënë se arrita tek vëllai, dhe gjente justifikime për të ardhur. Erdhi mbas 5 muajsh tek vëllai im. Ai punonte çoban më parë dhe justifikoheshe thoshte jo nuk kam punë, ti e ke fajin që erdhe këtu dhe filluan problemet, kishte dhe debate. Filluan zënkat e shpeshta dhe dhuna. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...