E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Viktimat nga pandemia, Shqipëria e pesta në rajon

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Prej nisjes së pandemisë Shqipëria shënon 4763 raste pozitive me Covid -19 dhe 138 viktima.

Bazuar në këto të dhëna të bëra publike nga Ministria e Shëndetësisë, vendi ynë renditet i pesti në rajon sa i përket numrit total të viktimave nga koronavirusi.

E para është Serbia me 534 viktima, që pasohet nga Maqedonia e Veriut me 460 viktima, Greqia me 201 viktima, Kosova me 177, më pas Shqipëria, e në fund Mali i Zi me 43 viktima.

Po nëse merren në konsideratë vdekjet për 1 milion banorë, atëherë numrin me të lartë të fatalitetit nga koronavirusi e ka Maqedonia e Veriut me 221 viktima dhe e më pas Kosova me 88 vdekje, ndërsa Shqipëria shënon 48 vdekje për 1 milion banorë.

Serbia zë vendin e parë sa i takon edhe numrit të të prekurve me Covid – 19 me 23 730 persona në një popullsi prej 8 milion banorësh.

Ajo pasohet nga Maqedonia e Veriut me 10.086 të infektuar ne një popullsi prej 2 milion banorë dhe Kosova me një total prej 7137 të infektuar në 1.8 milion banorë.

Lexo edhe :   Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Shqipëria me 4763 persona me Covid lë pas Greqinë me 4166 të infektuar, e cila e shënon këtë numër në 10 milion banorë, pra sa 3-fishi i popullsisë shqiptare.

Ndërsa sa i përket rasteve aktive të bëra publike nga institucionet Shqipëria ka vetëm 1943 raste, më pak sesa Serbia, Maqedonia e Veriut, Kosova, Greqia apo Mali i Zi.

Ndërkohë në Italinë fqinje situata e pandemisë është shumë më e lehtë.

Të dhënat ditore dëshmojnë për 255 raste te reja me koronavirus dhe 5 pacientë që kanë ndërruar jetë.

Në Bashkimin Europian shqetësim mbetet situata në Spanjë, ku numri i të prekurve është rritur në 900 të infektuar në ditë.

Lexo edhe :   Ylli i Milanit rezulton pozitiv me koronavirus

Në të gjithë botën tashmë janë mbi 16 milionë të prekur. 649 528 janë viktimat ndërsa mbi 9.9 milionë persona janë shëruar. /Tv Klan

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Njeriu i parë që mundi virusin HIV, është duke vdekur nga një tjetër sëmundje

Amerikani Timothy Ray Brown, i cili është një nga njerëzit e paktë që kaloi me sukses virusin HIV, po i rrezikohet jeta nga leukemia. Brown...

Situata në akset rrugore pas shiut, Balluku: Gjithçka është nën kontroll

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka folur në lidhje me situatën e akseve rrugore, për shkak të përkeqësimit të motit. Ministrja thekson se...

Britani/ Protestë kundër masave kufizuese, qytetarët përplasen me policinë

Të paktën 15,000 persona janë mbledhur në sheshin Trafalgar në Britaninë e Madhe, për të protestuar kundër vendosjes së karantinës. Të pranishmit në protestën që...

Taksa e sheshtë 9%, Basha: Do të konsolidojë shtresën e mesme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha thotë se taksa e sheshtë 9% është një rrugë përmes së cilës do të konsolidohet shtresa e mesme e...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...