E premte, 15 Janar, 2021
7 C
Tirana

Video/Shkurt 1991, kur të burgosurit ordinerë i kërkonin Ramiz Alisë të nxirrte jashtë ligjit PD

Në shkurtin e vitit 1991, Partia e Punës, e ndjente se pas shpalljes së pluralizmit, po i rrëshqiste pushteti nga duart. Ndaj ajo vendosi të përdorë cilindo që mundej, nga ata që u kishte bërë lavazh truri për gjysmë shekulli, për të mbrojtur sundimin e saj.

Në këtë kuadër, nuk u kursyen as të burgosurit ordinerë. Teksa shumë shqiptarë po kërkonin rotacion, pas 50 viteve vuajtje në diktaturë, të burgosurit për vepra ordinere në burgun e Tërnovës, kryesisht për vjedhje, i dërgojnë më 19 shkurt 1991, një telegram presidentit të kohës, Ramiz Alia.

Ata shprehen kundër krijimit të Partisë Demokratike, dhe propozojnë që ajo të “likuidohet” me ligj si parti politike. Të burgosurit paralajmërojnë demokratët të mos luajnë më figurën e Enver Hoxhën, në të kundërt do ta pësojnë keq.

“Duam t’ju bëjmë thirrje këtyre fluturakëve, me çdo gjë të luajnë, le të bojkotojnë ç’të duan e në cilëndo parti të shkojnë, udha e mbarë u qoftë, por me Enver Hoxhën mos të luajnë, se vërtet pak jemi, por miliarda për të bëhemi”, thuhet në letrën e tyre, që mbyllet me një përbetim për tejkalimin e planit në nxjerrjen e kromit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ura e Zogut drejt rrënimit, Berisha: Rama urren çdo gjë të Veriut (Foto)

Reshjet e dendura të shiut gjatë ditëve të fundit, kanë dëmtuar edhe më tej një ndër momumentet më të rëndësishme të kulturës në rajonin...

”Shtoi vilat gjatë pandemisë”/ Kunati i Bashës padit për shpifje Veliajn

Erion Isufi, kunati i kreut të opozitës, Lulzim Basha, ka paditur sot për shpifje dhe fyerje kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj. Isufi e ka...

SHBA: Hetime mbi përgatitjet e policisë për protestën e dhunshme në Kapitol

Zyra e Inspektorit të Përgjithshëm në Departamentin e Drejtësisë, që vëzhgon mbarëvajtjen e punëve në këtë institucion, tha të premten se do të hetojë...

Bëjnë punën më të rrezikshme në botë/ Sherpat, guidat e alpinistëve në Himalaja

Bëjnë punën më të rrezikshme në botë, kush janë Sherpat, guidat e alpinistëve në Himalaja Kur ekipi i parë i alpinistëve arriti të ngjitej në...

“Në Dubai ishin 28 veta”, Fahri Balliu: Rama ka pirë verë 18 mijë euro shishja

Për botuesin Fahri Balliu, kryeministri Edi Rama nuk do arrijë të fitojë një mandat të tretë, pasi nuk ka se çfarë t’u ofrojë shqiptarëve. Duke...