E mërkurë, 22 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Gjylameti: Opozita do pushtetin në tavolinë, ja ç’mund t’i ofrojmë

Deputetja socialiste Blerina Gjylameti deklaroi se opozita kërkon të cenojë Kushtetutën, duke kërkuar pushtet në tavolinë.

E ftuar në News 24 në rubrikën “Opinion”, Gjylameti u shpreh e zhgënjyer me disa kolegë të opozitës, të cilët sipas saj mund të kishin refuzuar vendimin drastik për djegien e mandateve.

“Sot kërkohet të ndahet pushteti në tavolinë. Të shkelim demokracinë dhe funksionimin e parlamentit pasi nuk mund të vijnë në pushtet me votë. Më shqetësojnë shumë thirrjet e dhunës.

Nuk besoj se ka precedent në botë që të kërkohet pushteti në tavolinë. Nga 2013 deri në 2017 mbështetja për PS ka qenë falë reformave të ndërmarra. Nuk janë pak arsyet që sot nuk duhet të krijojmë këtë lloj precedenti. Ne do vazhdojmë angazhimin tonë. Nuk mendoj se duhet të ndërpresim rrugëtimin tonë që të arrijmë ëndrrën e çdo shqiptari dhe të përshpejtojmë procesin e integrimit në BE.

Prisja shumë që disa kolegë të opozitës të dilnin jashtë rreshtit për t’i thënë jo një politike që sjell vetëm kaos. Për ne si PS angazhimi ynë është që duhet të vazhdojmë mandatin legjitim për të qeverisur vendin deri në 2021. Ne jemi të hapur për dialogun. Përballja duhet të jetë në tempullin e demokracisë.”

E pyetur se çfarë mund t’i ofrojë maxhoranca opozitës, Gjylameti deklaroi: “Çdo gjë që ka të bëjë me përmirësimin e sistemit zgjedhor për sa i përket zgjedhjeve të ardhshme. jemi të hapur të dialogojmë jo të negociojmë për pushtetin. Mendoj që është një përballje politike dhe jo një krizë e vendit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...