E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Video/Ja cilat janë 10 luftërat më vdekjeprurëse në historinë njerëzore

1-Lufta e Dytë Botërore në vitet 1939-1945. 40-72 milionë të vdekur.

2-Rebelimi i Taipingit në Kinë në vitet 1851- 1864. 20-100 milionë të vdekur.

3-Lufta e Parë Botërore në vitet 1914-1918. 15-65 milionë të vdekur.

4-Pushtimet Mongole në Azi, Evropën Lindore dhe Lindjen e Mesme në vitet 1207-1472. 30-60 milionë të vdekur.

5-Rebelimi i Lushanit në Kinë në vitet 755- 763. 13-36 milionë të vdekur.

6-Lufta mes dinastive Qing dhe Ming në Kinë gjatë viteve 1616-1662. 25 milionë të vdekur.

7-Pushtimet e udhëheqësit Timur Leng në Azinë Qëndrore gjatë viteve 1369-1405. 15-20 milionë të vdekur.

8-Revolta e Dunganit në Kinë e viteve 1862-1877, 8-12 milionë të vdekur.

9-Lufta Civile e Rusisë e viteve 1917-1921, 5-9 milionë të vdekur.

10-Luftërat Napoleonike e viteve 1803-1815, 3.5-7 milionë të vdekur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...