E mërkurë, 26 Janar, 2022
7.5 C
Tirana

VIDEO/ Shqiptari gjendet i vdekur në burgun e Francës, dëshmia: E rrahën gardianët

Një shqiptar, baba i dy fëmijëve dyshohet se ka vrarë veten në burgun “La Talaurdiere” në Saint Etienne në Francë. Kanë qënë një grup të dënuarish të tjerë, shqiptarë ata që kanë njoftuar për ngjarjen, duke treguar për kushtet, sipas tyre çnjerëzore në këtë burg.

Përmes një mesazhi të dëguar për JOQ, ata tregojnë se shqiptari L.M ishte vetëm 46-vjeç dhe se pas la dy fëmijë. Sipas tyre gardianët francezë kishin ushtruar dhunë mbi të.

Mesazhi i të burgosurve:

Pershendetje JOQ! Ne qe ju shkruajme jemi nje grup i madh shqiptaresh nga burgu “ La Talaurdiere ” Saint Etienne, France. Sot ne kete burg ka vrare veten nje shqiptar, Ishte vetem 46 vjec dhe baba i dy femijeve. Ndodhej ketu prej 4 muajsh dhe mbahej ne burg padrejtesisht, megjithese nuk kishte prova e fakte kunder tij. Gjithmone e kemi ditur qe greket jane racista , por francezet ju a kalojne dhe atyre per racizem. Jetojme ne nje burg me kushte mizerabel, lageshti, pa ngrohje dhe me ushqim qe as vendet e botes se 3 nuk e hane. Shumicen e rasteve ushqimi nuk del per te gjithe te burgosurit dhe shumica e tyre ngelen pa ngrene. Duhet te presim diten tjeter qe te shuajme urine. Punojme gjithe diten si skllever dhe si perfundim as rrogen nuk na e japin te plote sipas rregullave. Nga rroga qe punojme, na mbajne leket per qera(dhomen e burgut), uje, energji elektrike dhe ushqim. Me leket e rroges se paket qe marrim mundohemi te blejme ushqime vet, por edhe ato na I shesin shume here me shtrenjt nga cmimi real I tyre dhe per me teper na I vonojne pafund. Sikur te mos mjaftonin keto racizmi nga ana e gardianeve dhe punonjesve te tjere francez eshte ne kulm. Na percmojne dhe trajtojne shume keq. Ketu te fusin ne burg padrejtesisht, I zgjasin hetimet pafund dhe te trajtojne si kafsh dhe jo si qenie njerezore . Me sjelljen e tyre dhe kushtet e veshtira te jeteses e zhveshin njeriun nga shpresa dhe dinjiteti , te marrin jeten dhe te shtyjne ne “vetevrasje”. Shoku yne Liman Meta ishte I ri, kishte familje, dy femije qe e prisnin dhe nuk kishte arsye te vriste veten. Sot ne mengjes kur e takuam ishte I qete dhe I qeshur si gjithe ditet e tjera. Me pare kishte pasur probleme me gardianet te cilet e kane rrahur disa here dhe te gjithe ketu dyshojne qe e kane vrare, dhe jo qe ka vrare veten. Ju lutemi te interesoheni per fatin e tij dhe te gjithe shqiptareve te cilet vuajne denimet ne burgjet jashte Shqiprise, ku na trajtojne ne kushte cnjerezore. Pas kesaj qe ndodhi asnje nga ne nuk e kane marre ne pyetje per te marr ndonje te dhene apo informacion per shokun tone. Nuk kemi ku te drejtohemi tjeter per fatin tone sepse deri tani as drejtesia dhe as Ambasada Shqiptare ska ndermarre asnje veprim per kete rast. Ambasada jone nuk ka reaguar as kur familjaret tane kane shkruar letra per shqetesimet dhe padrejtesite qe na behen duke na lene si gjithmone ne meshire te fatit. Edhe energji nuk kemi na i kanë fik. Me respekt Shqiptaret e burgut “ La Talaurdiere ” Saint Etienne, France.”

Ekskluzive/” Dyshojmë se e kanë vrarë”, shqiptarët nga burgu në Francë tregojnë tmerrin on Vidnews.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhjet/Celibashi apel qytetarëve: Kontrolloni vlefshmërinë e ID

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, apelon ndaj qytetarëve të cilët kanë të drejtë të votojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore që do të...

Pastrim parash/Gjykata merr vendimin për shoferin dhe kunatin e Rezart Taçit

Gjykata ka marrë vendimin ndaj kunatit dhe shoferit të Rezart Taçit, të cilët akuzohen për pastrim të 18 milionë eurove. Artur Balla dhe Bledar Lilo,...

Pas arrestimit të Lefter Kokës, dy biznesmenët e njohur në kërkim ndërkombëtar

Policia e Shtetit, me kërkesë të SPAK, ka vendosur shpalljen në kërkim ndërkombëtar të Stela Gugallja dhe Klodian Zotos. Ata vijojnë të jenë në...

Kur FSHF e ka shndërruar futbollin në një garë të trukuar kuajsh

Nga: Plator Nesturi Debati i ditëve të fundit si rrallë herë nuk ka qenë politika, por futbolli. Jo futbolli i sportdashësve dhe i stadiumeve, por...

Rigjen prindërit pas 17 vitesh por e braktisën sërish, adoleshenti vret veten

Një adoleshent kinez, i cili u shit nga prindërit e tij kur ishte foshnje, i ka dhënë fund jetës pasi ishte refuzuar për herë...