E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

VIDEO/Lila: Futbollistët pa sigurime shoqërore, marrin kredi për një operacion

Andi Lila foli në “Refleksione”, në ABC, për angazhimin e tij në drejtim të nënshkrimit të kontratave ku futbollistëve t’u paguhen sigurimet shoqërore dhe shëndetësore. Ai tha se ecurinë sipas standardeve e ka arritur vetëm ekipi kombëtar, ndërkohë që shumë klube duhet të përmirësojnë kushtet e funksionimit të jetës së futbollistëve.

“Ka futbollistë që luajnë prej 20 vitesh, dhe janë pa sigurime shoqërore. Por kur këta futbollistë lënë karrierën për shkak të dëmtimeve, që ndodhin jo rrallë, nuk ka kush t’i mbrojë, e aq më pak t’i paguajë kostot e operacionit, dhe ata rrezikojnë të dalin në rrugë”, tha Lila, duke kujtuar se jo të gjithë ata që lënë futbollin apo shkëputen prej tij, për shkak të dëmtimeve, mund të bëhen trajnerë apo specialistë futbolli.

Lila ngriti alarmin për të rregulluar futbollin e moshave, dhe kërkoi që terrenet sportive të mos zaptohen për interesa të tjera. “Sportistët e rinj nuk kanë terrene sportive ku të stërviten. Fatkeqësisht shumë terrene sportive janë shndërruar në pallate shumëkatëshe. Stërvitja në fusha sintetike apo private është një kosto e lartë për ta dhe për familjet e tyre”, tha Lila.

Ai bëri thirrje që shteti të bëjë gjithçka që sportistët të jenë të siguruar me sigurime shoqërore dhe shëndetësore. Sipas tij, futbolli nuk është vetëm një lojë, por është një aktivitet që argëton dhe tërheq shumë njerëz, ndaj të qenurit të pasiguruar jep një shembull negativ jo vetëm për ata që duan ta ndjekin, por edhe për biznese të tjera që paguajnë.

Lila u bëri thirrje futbollistëve që në bashkëpunim me klubet dhe federatat përkatëse, të kërkojnë sigurimin shëndetësor, për t’i paraprirë fatkeqësive të ndryshme që ndodhin në këtë fushë. “Sporti, e sidomos futbolli, është një lojë dëmtimesh, ndaj duhet ta parashikojmë pasojën e dëmtimeve.

Nuk ka nevojë të shpikim rrotën, por thjesht të ndjekim rregullat që kanë ndjekur shumë vende si ne”, tha Lila, duke kujtuar historinë e një ish-futbollisti të Lushnjes që u fut në kredi për të operuar dëmtimin në gju, në Kroaci, e që nuk arriti as të rikthehej në fushën e blertë.

“Me kredinë që mori ky futbollist, vuri në rrezik tre breza, pasi vuri në garanci shtëpinë e prindërve, ndërkohë që futi në një situatë të rrezikshme ekonomike edhe veten dhe fëmijët e tij”, tha Lila./ Abcnews.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...