E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Vetëm 37% e shqiptarëve kanë besim ose besim të plotë tek Policia e Shtetit

Nga: Eduard Zaloshnja

Në një prononcim për mediat pas takimit me kreun e Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ambasadorja amerikane Yuri Kim u shpreh se kishte diskutuar me të edhe për rëndësinë që policia të ruajë e të rrisë besimin e publikut.

Po sa besim kanë shqiptarët tek Policia e Shtetit?

Rreth 37% kanë besim ose besim të plotë tek Policia e Shtetit, ndërsa rreth 29% kanë deri diku besim tek ajo. Nga ana tjetër, rreth 34% kanë pak ose aspak besim tek Policia e Shtetit. Kështu rezultoi nga një sondazh i zhvilluar në terren anekënd Shqipërisë, si pjesë e një studimi të gjerë ballkanik (sondazhi u krye para ndërrimit të drejtuesve të Policisë së Shtetit (shihni tabelën shoqëruese).

Tek votuesit socialistë, niveli i besimit është ndjeshëm më i lartë – rreth 57% e tyre kanë besim ose besim të plotë tek Policia e Shtetit, ndërsa rreth 14% kanë pak ose aspak besim tek ajo.

SA BESONI TEK POLICIA E SHTETIT? % Marzhi i gabimit statistikor
0.Nuk di ç’te them 0.3 +/- 0.02
1.Nuk i besoj aspak 14.0 +/- 0.8
2.I besoj pak 19.7 +/- 1.1
3.I besoj deri diku 28.9 +/- 1.7
4.I besoj 28.3 +/- 1.6
5.I besoj plotesisht 8.9 +/- 0.5

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...