E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

VIDEO/ Grabitja brenda rrethimit të aeroportit, Policia: Viktima një nga autorët

Zbulohen detaje të reja lidhur me grabitjen e ndodhur sot në Rinas, pikërisht në pjesën e rrethuar të aeroportit.

Mësohet se grabitësit kanë qenë 4 persona, të veshur me uniformë ushtarake, njëri prej të cilëve ka humbur jetën gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë. Atij i janë gjetur automatik, granatë dhe krëhëra.

Tre grabitësit e tjerë kanë arritur të largohen me paratë. Aktualisht në vendngjarje kanë mbërritur dy prokurorë të Krimeve të Rënda, Kreshnk Ajazi dhe Ndini Tavani.

Shifra e grabitur dyshohet të jetë rreth dy milionë euro, ndërsa Policia ka ngritur postblloqe të shumtë pas ngjarjes, si dhe ka bllokuar aksin rrugor Rinas-Valias. Dyshohet se autorët janë larguar në drejtim të Fushë-Krujës.

Njoftimi i Policisë:

Informacion paraprak

Pak minuta më parë, pranë aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza”, në Rinas, dyshohet se disa persona ende të paidentifikuar, me maska dhe armë pasi kanë thyer derën e rrethimit që përdoret nga shërbimet zjarrfikëse, kanë grabitur një sasi lekësh në pistën e avionit dhe janë larguar.

Në ndjekje të tyre janë vënë forcat e FNSH dhe ato të Policisë Kufitare të Rinasit.

Gjatë ndjekjes në një rrugë dytësore, autorët kanë shkëmbyer zjarr me Policinë, e gjatë këtij shkëmbimi ka humbur jetën njëri prej autorëve të grabitjes. Policia ka gjetur ndërkohë dhe bllokuar një mjet fugon.

Forca speciale policore si RENEA e FNSH, të ndihmuara nga një helikopter janë ende në ndjekje të autorëve të grabitjes.

Të angazhuara në operacionin e gjerë janë edhe forca nga Policia e Tiranës, Lezhës, Dibrës e Durrësit.

Lexo edhe :   Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...