E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

U shtrua në spital, Petrit Vasili tregon për herë të parë gjendjen shëndetësore

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Petrit Vasili e ka kaluar tashmë betejën e vështirë me koronavirusin. Këtë e ka konfirmuar vetë ai, në një lidhje me “Skype” për News24, ku tha se ishte shqetësuar kur i ishte shfaqur rritja e temperaturës.

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, tha se koronavirusi i kishte shfaqur temperaturë, ndaj ishte shtuar në spital, për të bërë të gjitha ekzaminimet e nevojshme.

Lidhur debateve për vendosjen apo jo të maskës, për të cilën Kryemadhi është shprehur kundër, Vasili mendon ndryshe.

Ai konfirmoi se gjithmonë e ka mbajtur maskën, por në të njëjtën kohë parashtroi disa problematika të tjera. Sipas tij, në rast se nuk ka testim, gjurmim, dezinfektim dhe distancim, atëherë maska nuk jep efektivitet. Për të fituar këtë betejë, ai kërkoi nga ana e qeverisë veçse organizim, që çdo gjë të kalojë sa më lehtë.

Intervista

Ku u prekët nga virusi?
Kontaktet janë rastësore dhe të pamundura të evidentohen. Gjurmimi që kemi, e bën të pamundur këtë. Nuk paraqet interes të veçantë kjo.

Çfarë ndjetë ju në organizëm?
Pata probleme me temperaturën. Kërkova të bëja tamponin, e kam bërë dhe kam përgjigjen. Pastaj jam përpjekur të ndjek disa nga ato protokollet, që konsiderohen të gjithëpranuara.

Pastaj çfarë ndodhi, pse shkuat në spital?
Ishte e nevojshme të bëja disa ekzaminime. Analiza rutinë, siç iu bëhen të gjithë pacientëve. U bë dhe skaner, e gjëra të zakonshme, por që nuk rezultuan të kisha ndonjë problem. Ka shumë më tepër interes që njerëzit të dinë si do shkojmë në vijim.

Sa ditë qëndruat në spital?
Besoj një periudhë sa u kompletuan analizat, 2-3 ditë. Një rutinë normale. Kam bërë trajtim aty ku e gjeta të arsyeshme, nuk besoj se duhet ta ndaj me publikun këtë. E kam kryer tamponin e radhës dhe jam negativizuar.

Lexo edhe :   Covid 4 gati për pacientët, Manastirliu: Kush është patriot, zbaton rregullat
Lexo edhe :   Rekord viktimash nga Covid-19 në vend, spitalet të tejmbushur

Ç’mendim keni për menaxhimin e situatës dhe masat e reja?
Beteja me Covid ka tre fjalë: organizim, organizim, organizim. Kjo fuqia organizative ka të bëjë shumë, që gjërat të funksionojnë. Njerëzve iu duhet që pacientët të marrin ndihmën mjekësore sa më shpejt, nuk iu interesojnë shifrat që jep Rama. Nuk na duhet më e vërteta e shifrave, por na duhet organizim. Duhet krijuar dhe ç’tensionim i situatës, se pak më parë një pacient u hodh nga Infektivi. Duke qenë të mbingarkuar spitalet, janë të mbingarkuar edhe mjekët e infermierët dhe nuk kanë kohë të kalojnë kohë me pacientët si psikologë. Por nëse ne kemi më shumë mjekë në dispozicion, edhe të karakterit psikologjik, do të ketë lehtësim. Koha për trajtim psikologjik është jetik në disa raste. Duhet një organizim.

A do ta mbani maskën pas kësaj që kaluat?
Unë e kam mbajtur maskën, por ju them që maska është një mjet ndër mjetet që përdoren, nuk është mjeti i parë. Në rast se nuk ka testim, gjurmim, dezinfektim dhe distancim, a na mbron maska? Nëse maska është e vetmuar pa hapat e tjerë, sigurisht që mbetet një mjet me rëndësi të kufizuar. Nëse mbetemi vetëm te maska, apo mbyllja e dyqaneve me orare, nuk besoj se do të jemi në një situatë aty ku duhet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...