E shtunë, 21 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Shtrëngimi i masave/Manastirliu: Spitalet rajonalë nëse ezaurohen kapacitetet

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në një konferencë për mediat, i ka kthyer një përgjigje akuzave të opozitës se realiteti në spitalet COVID nuk është si i paraqesin. Teksa shprehu falenderimet ndaj punës së mjekëve lidhur me përballimin e pandemisë, Manastirliu tha se masat ishin ndërmarrë, duke ditur se situata do të vështirësohej me ardhjen e sezonit vjeshtë-dimër. Ndër të tjera, ajo pohoi se nëse do të ezaurohen kapacitetet, atëherë skenari i radhës do jetë spitalet rajonalë.

“Nuk ka munguar shërbimi shëndetësor. Shërbimin mjekësor e kanë marrë dhe do të vazhdojnë të marrin nga mjekët që janë në front të luftës me një armik të padukshëm.

Kam një lutje për ju që të bëheni bashkëpunëtorë, që ta përballojmë këtë situatë të pazakontë duke mbështetur armatën e mjekëve dhe infermierëve. E di shumë mirë sakrificën tuaj.

Nuk do të doja që ta nxirrja kurrë, por kujt i shërben shtrembërimi i realitetit, por nuk është ashtu siç e bën opozita. Sot raportohet se në vende si Polonia, Çekia ka mbingarkesë, po a ka konferenca për shtyp që u bëjnë thirrje qytetarëve që të mos besojnë?

Lexo edhe :   Putin me Covid? Liderin rus e “mbyt” kolla gjatë fjalimit (VIDEO)

Në situata si kjo e pandemisë, rruga e duhur është bashkëpunimi për hir të shëndetit dhe jo shfytëzimi. Ndërkohë që puna jonë nuk ka ndalur në asnjë moment, dhe jemi përgatitur për të përballuar vjeshtë-dimër në pritje të numrit të rritjes së rasteve.

Kemi vijuar rritjen e kapaciteteve dhe kemi gati edhe spitalet rajonale sipas skenarëve. Mjekët e familjes janë të gjithë të angazhuar me udhëzues dhe protokolle të përcaktuara dhe kanë ndjekur mbi 15 mijë pacientë”, tha ministrja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Horoskopi, 21 nëntor 2020

Dashi Mundohuni të shmangni stresin e udhëtimeve në distanca të gjata. Natyra gazmore e anëtarëve të familjes do të lehtësojë atmosferën në shtëpi. Ndërhyrja e...

Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

“Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i sapo publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve...

Publikimi i fotove brenda morgut, IML: Inskenim dashakeqës i mediave

Instituti i Mjekësisë Ligjore, ka reaguar në lidhje me fotot e publikuara nga brenda Morgut të Tiranës. IML shprehet e indinjuar me atë që ajo...

Si funksionon Liga e Kombeve dhe lidhja që ka me Botërorin 2022

Liga e Kombeve është kompeticioni më i ri i UEFA-s, e themeluar në shtator të vitit 2018. Në përfundim të edicionit të parë, fituese...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...