E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Televizioni më i madh në Gjermani, jehonë “Fundjavë Ndryshe”

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Fundjavë Ndryshe” ka kaluar kufijtë, e ndërsa jehona e Fondacionit ka prekur zemrat e gjermanëve. Televizioni më i madh në Gjermani “Das Erste”, ka publikuar një fragment prekës, duke demostruar kështu rrugëtimin bamirës të vullnetarëve me në krye themeluesin e “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdarin. Dokumentari i plotë do shfaqet në “Arte.tv” në 20 tetor.

Ja se çfarë ka shkruar autori Dirk Schraeder, në lidhje me këtë mision fisnik që ka ndërmarrë “Fundjavë Ndryshe”, duke trokitur në dyert e familjeve në varfëri të tejskajshme, e duke u kthyer buzëqeshjen e mohuar.

Klikoni këtu:

https://www.daserste.de/information/politik-weltgeschehen/europamagazin/videos/albanien-junge-menschen-helfen-den-armen-video-100.html

“E veja Idvana dhe tre vajzat e saj ishin refuzuar nga familja e burrit të ndjerë. Ato tanimë jetojnë pa ngrohje, pa frigorifer, asgjë për të ngrënë. Një rast ky që e ka ndihmuar “Fundjavë Ndryshe”.

‘Ne e kemi parë këtë varfëri gjatë gjithë jetës sonë’, thotë drejtuesi i Fondacionit Fundjavë Ndryshe, Arbër Hajdari, ‘por sidoqoftë e kemi injoruar’.

Pesë vite më parë ai themeloi Fondacionin “Fundjavë Ndryshe”. 12 mijë vullnetarë punojnë aty tanimë. Prej një kohe të gjatë, ata ndihmojnë çdo ditë të javës. Abri dhe vullnetarët kanë nxjerrë nga varfëria qindra famije shqiptare”.

Të gjithë kemi nevojë për ndihmën e njëri-tjetrit, dhe në çdo kohë gjen vend shprehja: Bamirësia nuk të varfëron!

Lexo edhe :   Prestigjozja "Arte" me dokumentar suksesi për "Fundjavë Ndryshe"
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U skualifikua nga listat për deputet, Shehu: Vendimet i merr Kryetari e Kryesia

Ish-Ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu ka reaguar pas përjashtimit nga Komisioni i Përzgjedhjes së Kandidatëve për deputetë në PD. Shehu thotë se vendimin për të...

Shtatzënë për herë të dytë, deputetja e PS me koronavirus

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti e cila është në pritje të fëmijës së dytë është infektuar me koronavirus. Gjendja e saj është e stabilizuar...

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...