E hënë, 30 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Etiketa

varferi

Meta: Të prekurit nga diabeti janë lënë në mjerim dhe varfëri

Presidenti Republikës, Ilir Meta shprehet se sot, Dita Botërore e luftës kundër Diabetit, e gjen Shqipërinë me rreth 75 mijë qytetarë, të cilët vuajnë...

Në dekadën e fundit kanë emigruar 360 mijë persona, gati 7% e familjeve

Anketa e madhe e emigracionit, e zhvilluar vitin e kaluar nga INSTAT, në rreth 20 mijë familje në të gjithë vendin, ka gjetur se,...

Nga minator në majat e futbollit botëror, historia frymëzuese e Angel Di Maria

Sot është një nga futbollistët më të njohur në Argjentinë dhe botë. Por dikur jeta e tij, ka qenë tepër e vështirë. Familja e...

Meta: Rritja e borxhit publik po thellon papunësinë dhe varfërinë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta duke iu referuar parashikimeve të FMN për muajin tetor, shprehet se situata ekonomika në vend është shqetësuese. Meta shprehet se...

Shifrat e FMN-së: Çdo shqiptar pritet të varfërohet me 425 USD në 2020-n

Të ardhurat për frymë të shqiptarëve në vitin pritet të ulen me 425 dollarë, ose me gati 8% në krahasim me vitin e mëparshëm,...

Meta jep alarmin: 41,5% e popullsisë jeton me më pak se 5,5 USD në ditë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta duke iu referuar raporteve të organizatave të huaja prestigjoze, thotë se Dita Ndërkombëtare për Çrrënjosjen e Varfërisë, e gjen...

Kush po i zhyt shqiptarët në borxhe dhe varfëri? Meta shpërndan postimin e ish-deputetit të PS

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shpërndarë në rrjetin social Facebook, postimin e ish-deputetit të PS, Kastriot Islami. Në analizën e tij për situatën ekonomike...

‘Kurbini në harresë’, Basha: 40% e shqiptarëve në varfëri, Rama mbush xhepat e oligarkëve

Duke iu referuar parashikimit të Bankës Botërore, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha në Kurbin se 40% e shqiptarëve pritet të zhyten në...

Me më pak se 5.5 dollarë në ditë, 41% e shqiptarëve pritet të zhyten në varfëri pas krizës

Banka Botërore, në raportin e saj të fundit të Rishikimit Ekonomik të vjeshtës për Europën dhe Azinë Qendrore, evidenton në seksionin për Shqipërinë, se...

Dibra dhe Elbasani, qarqet më të varfra në vend. Tirana dhe Korça, më të pasurat

Familjet në Qarkun e Dibrës dhe të Elbasanit kishin konsumin më të ulët në vend e për rrjedhojë shpenzimet më të ulëta nga buxhetet...

Të fundit

U qëllua me mitraloz të telekomanduar, detajet e vrasjes së shkencëtarit

Shkencëtari iranian Muhsin Fahrizade, humbi jetën si pasojë e një sulmi të armatosur. Muhsin Fahrizade, ka qenë një figurë kryesore në programin bërthamor të...

Rregulla elementare për raportimin e vetëvrasjeve

Nga: Lutfi Dervishi 1-Mos boto foto ose shënime që mund të ketë lënë i ndjeri 2-Mos raporto identitetin 3-Mos raporto detaje specifike ose metodën që ka përdorur 4-Mos...

“U shtrua dy ditë më parë”/ Spitali “Shefqet Ndroqi” jep detaje për 60-vjeçarin

Stafi i spitalit “Shefqet Ndroqi”, ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë ku një pacient 60-vjeçar u hodh nga ballkoni. Mjekët e spitalit...

Alfabeti shqip në rrezik

Nga: Edmond Tupja Para një jave u kremtua dita e alfabetit të gjuhës shqipe, i cili u përcaktua (flas për ata që kanë njëfarë kujtese...

Mbi 100.000 transplantime/ Sa fitojnë trafikantët e organeve

Mbi 100.000 transplantime organesh kryhen çdo vit në gjithë botën. OBSH vlerëson se 5-10 për qind e tyre janë të paligjshme. Në treçerekun e...