E martë, 19 Janar, 2021
8 C
Tirana

Tupja nuk kursehet ndaj Ramës: Diktatorët kanë frikë nga teatri

Pedagogu Edmond Tupe nuk është kursyer aspak ndaj kryeministrit Rama, të cilin e ka krahasuar me diktatorët.

Gjatë fjalës së tij në tryezën e diskutimit të Partisë Demokratike me Aleancën në Mbrojtje të Teatrit, në lidhje me çështjen e Teatrit Kombëtar, Tupe tha:

“Qeveria aktuale me kryeministrin ka frikë nga teatri, të gjithë diktatorët kanë frikë nga teatri kur ai nuk u shërben interesave të tyre sepse në teatër spektatori bën katarsisin, zhvishet. Dhe të zhvishesh do të thotë të shikosh veten lakuriq. Të zhvishesh lakuriq do të thotë të shikosh sa vlen dhe kur ti e kupton se nuk vlen urren vetveten dhe kërkon të shërohesh nga vetvetja. Kjo është për Zotin Rama.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjerimi në detin Jon, Dendias: Rrisim territorin sovran me 10%

Në parlamentin grek ka filluar debati për projektligjin i cili parasheh zgjatjen e kufirit detar në Detin Jon. Miratimi i mundshëm i këtij projektligji...

I shiti bankës 242 milion $ një aeroport imagjinar, historia e Emanuel Nvude

Një nga mashtrimet më të mëdha të gjitha kohërave ka ndodhur midis viteve 1995-1998, kur nigeriani Emanuel Nvude, arriti t’i shiste një aeroport të...

Vuçiç: Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, një kërcënim për Evropën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas deklaratës së ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj për formimin e “Shqipërisë së Madhe”. Vuçiç ka theksuar se...

Goditi kundërshtarin/ Merret vendimi për Mesin, ja sa ndeshje dënohet “pleshti”

Komisioni Disiplinor i Federatës së Futbollit në Spanjë, ka marrë vendimin për Lionel Mesin, pas gjestit antisportiv në Superkupë ndaj Bilbaos, ku u ndëshkua...

Kim takon Tushën: Ke përgjegjësinë e shqyrtimit të çështjeve të rëndësishme

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me kryetaren e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED), Vitore Tusha, e...