E hënë, 18 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Trump del kundër mjekëve: Mbajtja e maskës të jetë vullnetare

Shifrat në SHBA me të infektuar e të vdekur janë shumë më të larta se në çdo vend tjetër. Pavarësisht situatës kritike, Trump nuk e sheh të arsyeshme ta vendosë me ligj mbajtjen e maskës. Sipas tij, çdo gjë duhet bërë në mënyrë vullnetare dhe jo me detyrim.

Presidenti Donald Trump thotë se ai e mbështet idenë që amerikanët të përdorin maskat për frenimin e pandemisë, por nuk dëshiron ta bëjë këtë të detyrueshme për të gjithë vendin.

“Unë besoj te maskat”, tha Trump në një intervistë në Shtëpinë e Bardhë. “Mendoj se maskat bëjnë mirë”, u shpreh ai.

“Unë dua që njerëzit të kenë një liri të caktuar, dhe nuk jam që kjo të shndërrohet në një kërkesë ligjore”, shtoi Trump.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...