”Ti vendos”/ Soreca flet shqip: Dilni dhe votoni, zgjedhjet me rëndësi për BE

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca foli pas takimit që ai dhe ambasadorja amerikane Yuri Kim, zhvilluan me kreun e KQZ-së, Ilirjan Celibashi.

Gjatë një prononcimi për mediat, Soreca u shpreh se Celibashi i informoi lidhur me procesin e identifikimit elektronik dhe votimin elektronik, teksa shtoi se gjithçka është thuajse gati.

Sipas Sorecës, është shumë e rëndësishme edukimi i votuesve, diçka të cilën ai tha se Celibashi e ka bërë mjaft mirë.

Ambasadori pati një apel në gjihën shqipe, veçanërisht për të rinjtë, teka tha se ata vendosin, ndaj duhet të dalin dhe të votojnë me 25 prill.

Luigi Soreca: ”Ne kemi ardhur këtu për të diskutuar me kryekomisionerin Celibashi, për përgatitjen e zgjedhjeve të 25 prillit. Na tregoi për situatën deri më tani. Na foli për përgatitjet për identifikimin elektronik dhe votimin elektronik. Gjithcka është thuajse gati. Një aspekt shumë i rëndësishëm ka qenë edukimi i votuesve është bërë në mënyrë shumë të mirë, dhe përgëzojmë komisionerin për punën e mirë. Kemi dhënë mbështetjen tonë” u shpreh Soreca ndërsa apeloi shqiptarët të ushtrojnë të drejtën për të votuar.

Nga tani  apelojmë gjithë qytetarët shqiptarë të votojnë, të ushtrojnë të drejtën e tyre, sepse është e ardhmja e tyre. Këto zgjedhje janë tejet të rëndësishme dhe BE po ju ndjek  në të 60 bashkitë e Shqipërisë. Ajo cfarë ndodh në Tiranë dhe në Shqipëri, do jetë e rëndësishme për BE, Shqipëria është një vend kandidat. Është e rëndëishsme se çfarë do të ndodhë ditën e dielë në Shqipëri.”

Fjala ime e fundit është për partitë politike, për të theksuar atë thirrje që kemi bërë gjithmonë për vëtëpërmbajtje dhe të shmangni gjuhën e urrejtjes gjuhën konlfiktuale. Ndaj dilni e votoni në veçanti të rinjtë. Ti vendos.”