E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Tërmeti ‘shkund’ Greqinë, ja ku ishte epiqendra

Greqia gjatë muajve të fundit është tronditur nga lëkundjet e forta të tërmetit. Mediat greke raportojnë se një tërmet me magnitudë 4.1 të shkallës rihter, tronditi rajonin e Nafpaktos, gjatë mesnate.

Lajmi është konfirmuar nga Instituti Gjeodinamik i Observatorit Kombëtar të Athinës.

Lëkundja kishte një thellësi fokale prej 16.6 km, ndërsa epiqendra ishte vendosur 7 km në jugperëndim të Nafpaktos. Lëkundjet u ndien në zonat e Akaisë dhe Etoloakarnanisë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Tërmeti i fortë ''shkund'' Qipron

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...