Kryesore

Tërmeti më i fortë në 30 vitet e fundit/ Vasili: Si e paralajmëroi Meta 7 javë më parë


               Publikuar në : 17:07 - 22/09/19 Enno

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka risjellë në vëmendje paralajmërimin e presidentit Ilir Meta bërë publik në muajin korrik, ku deklaronte se Ballkani do të goditet nga një tërmet apokaliptik.

Sipas Vasilit, letra e kreut të shtetit u injorua dhe u keqinterpretua nga mazhoranca, me qëllim për të tërhequr vëmendjen nga grabitja e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit.

Postimi i Petrit Vasilit:

Letra e Presidentit, me e rendesishme sot se dje!!

Vetem 7 jave me pare bazuar mbi informacionet e bera publike ne median nderkombetare nga insitucione shkencore sizmologjike, Presidenti Ilir Meta ngrinte shqetesimin per rrezikun e termeteve te forta dhe njoftoi ne rruge konfidenciale qeverine.

Pertej vulgaritetit dhe reagimit prej kokegdhësh te qeverise dhe mediave te supës se kryeministrit ne ate kohe, sot kjo leter ka interes shume me te madh se dje,ndaj duhet ta lexojme serish cfare shkruante Presidenti per kete ceshtje.

Sigurisht ne fund te korrikut qeveria qesharake dhe hajdute e rilindjes u perpoq te keqperdorte e keqinterpretonte kete leter per terhequr vemendjen nga grabitja moniste bashkive ne 30 qershor dhe jo te vriste mendjen e te merrte masa per kete rrezik madhor.

Le ta lexojme edhe nje here se bashku:


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT