E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

“Tërmeti apokaliptik”, Shaqiri tregon arsyet pse Meta kërkoi informacion

Këshilltari i Presidentit, Bahri Shaqiri ka reaguar një ditë pasi Ilir Meta i dërgoi letër kryeministrit dhe institucioneve për informacion në lidhje me paralajmërimin  për një tërmet apokaliptik.

Në një deklaratë nga Presidenca, Shaqiri sqaroi se letra e presidentit erdhi pas shqetësimit të ngritur e pasqyruar nga një sërë mediash fqinje, lidhur me parashikimin e bërë për tërmet nga Akis Tselentis.

“Duke pasur parasysh që kushtetuta në nenin 92, sanksionon se presidenti kërkon mendim për çështje që kanë të bëjnë me shqetësime të tilla, ka ndjekur rrugën zyrtare të adresimit të këtij shqetësimi, për planin e masave. Greqia nuk është fqinje me Zelandën e Re por me Shqipërinë”, tha këshilltari mes të tjerash.

Sipas tij, “Presidenti ka kërkuar informacion dhe ka inkurajuar institucionet që të trajtojnë me seriozitet shqetësimin e ngritur nga institucionet greke”.

Këshilltari për Çështjet e Sigurisë Kombëtare theksoi se “Kërkesa ishte për masat për parandalimin e pasojave të mundshme për qytetarët, pas shqetësimit të drejtorit grek për tërmet për riskun potencial për një fatkeqësi natyrore në mediat ndërkombëtare”.

Ai ka folur edhe për letrën e publikuar në media, duke akuzuar për “Rrjedhje të kërkesës për informacion dhe për manipulim”.

“Kryeministri dhe ministrat duhet të përgjigjen. Çdo nënvlerësim do të shënohet me vëmendje nga Presidenti”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shto ujë e shto…komisione

Nga: Skënder Minxhozi Lulzim Basha po përpiqet të krijojë një axhendë paralele me "Foltoren" e Sali Berishës, e cila po gërryen prej javësh jo vetëm...

Rrjedhin dokumentet konfidenciale, si lobojnë shtetet për ngrohjen globale

Një rrjedhje e madhe e dokumenteve të parë nga "BBC News", tregon se si vendet po përpiqen të ndryshojnë një raport shkencor vendimtar, se...

Veshka e derrit transplantohet te njeriu (FOTO)

Për herë të parë, një veshkë derri është transplantuar në një njeri, pa shkaktuar refuzim të menjëhershëm nga sistemi imunitar i marrësit, një përparim...

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...