E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Teori konspirative COVID-19 dhe fushata dezinformuese e Kinës

Në muajin mars të këtij viti, SHBA dhe Kina fajësonin njëra-tjetrën për përhapjen e koronavirusit, duke rënduar kështu më tej marrëdhënien e vështirësuar nga lufta tregtare. Në atë kohë, Donald Trump e konsideronte virusin kinez.

Nga ana tjetër, Kina shprehej se ndihej e indinjuar nga përmendja e “virusit kinez”, duke mohuar pretendimet se nuk ka qenë transparente. Në kohën kur tashmë Kina po mban një situatë më të mirëmenaxhuar nga vendet e tjera, një fushatë po bëhet prej saj për të ndryshuar fillimin e pandemisë.

Gazeta zyrtare e ‘People’s Daily’, pretendoi në një postim në Facebook javën e kaluar se “të gjitha provat në dispozicion, sugjerojnë se koronavirusi nuk filloi në Wuhan”.

“Wuhan ishte vendi ku u zbulua koronavirusi për herë të parë, por nuk ishte aty ku filloi”, tha Zeng Guang, një ish-kryedemiolog në Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme, i pyetur në lidhje me raportet e mediave shtetërore se virusi ka origjinën jashtë Kinës, tha se ishte e rëndësishme të bëhej dallimi midis vendit ku u zbulua për herë të parë Covid-19, dhe vendit ku kaloi nga kafshët tek njerëzit.

Pretendimet se virusi ka origjinën jashtë Kinës nuk besohet nga shkencëtarët perëndimorë. Michael Ryan, drejtori i programit të urgjencave shëndetësore në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH), tha javën e kaluar se do të ishte “shumë spekulative” të argumentohej se sëmundja nuk u shfaq në Kinë. “Është e qartë nga një perspektivë e shëndetit publik, që hetimet të fillojnë aty ku rastet njerëzore u shfaqën për herë të parë”, tha ai në një konferencë për shtyp në Gjenevë.

Rasti i parë me koronavirus llogaritet të jetë shënuar më 17 nëntor të vitit 2019. Autoritetet kineze u kritikuan për fshehjen e virusit në javët e tij të para.

Lexo edhe :   Twitter bllokon llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA
Lexo edhe :   BE ofron një fillim të ri në marrëdhëniet me SHBA

Origjina e virusit është bërë pjesë e konfliktit diplomatik në mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës, me SHBA’-në që e quan sëmundjen ‘koronavirusi kinez’ ose ‘virusi i Wuhanit’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...