E mërkurë, 23 Shtator, 2020
29 C
Tirana

Teatri që u prish nga mbrojtësit e tij

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Nga: Dritan Hila

Në orët e para të mëngjesit të 17 majit mori fund edhe historia e godinës që për dekada ishte pikë referimi për Tiranën, Teatrit Kombëtar.

Personalisht më erdhi keq për shembjen e një copëze të kujtesës sonë historike. Kam qenë ndër ata që kam shkruar pse nuk duhej të prishej stadiumi, por të kthehej në identitetin e parë; që të mos prishej teatri, ku shkaku i simpatisë ishte fakti i qenies së tij pikërisht si pjesë e kujtesës sonë, sesa për cilësinë si godinë apo nakatosje oligarkësh në këtë histori. Besoj ka qenë një kontribut modest, krahasuar me shpjegimin shterues të Aurel Plasarit për vlerën e atij kompleksi.

Tani nuk është më dhe nuk është as faji i shëmtisë apo bukurisë së tij, por e njerëzve që e keqpërdorën.

Kauza e teatrit, me kalimin e viteve erdhi dhe u rrudh. Nga një pjesë e mirë e inteligjencës së Tiranës që e mbronte, një dorë individësh pa emër, nxituan të bëheshin dikush, filluan ta degradonin kauzën.

Përzierja e tyre në çështje jashtë objektit; agresiviteti me të cilin sulmonin njerëz me mendim ndryshe qofshin këta edhe kolegë të tyre, bëri që shumë simpatizantë të kauzës të largoheshin e madje t’i harronin.

Shfaqja e empatisë nga opozita për këtë kauzë, bëri që këta të mendonin se ishte edhe një rast qe të projektonin të ardhmen e tyre politike. Dhe filluan të përçaheshin, të largonin këdo që kishte një farë emri dhe përkrahte paprekshmërinë e godinës, por që shfaqte një mendim ndryshe. Abrazivë dhe agresivë, nuk nguronin të futeshin edhe në ujëra që nuk u takonin dhe e zhvendosën kauzën nga kulturore në politike, duke mbetur kështu çdo ditë e më pak. Ata dhe përkrahësit e tyre gjatë periudhës së përplasjes me qeverinë, në vend se të përpiqeshin të shtonin mbështetësit e tyre, nuk nguruan të sulmonin Robert Ndrenikën, Viktor Zhustin, e të tjerë ikona që publiku i lidh edhe me atë godinë.

Lexo edhe :   PS mbledh grupin parlamentar, në fokus reforma zgjedhore dhe ligji për presidentin Meta
Lexo edhe :   Këshilli Politik/ Opozita kërkon mbledhje për ditën e nesërme

Fundin e tyre publik mbrojtësit e teatrit e shënuan kur vajtën para disa ditësh në selinë e PD-së dhe që andej bënë deklarata kërcënuese për gjak apo si varrmihës të Edi Ramës. Dolën në fushën që po i priste Edi Rama, në atë politike dhe aty nënshkruan shembjen e teatrit, pasi çështja nuk ishte më mes kulturës dhe politikës, por mes pozitës dhe opozitës. Publiku i thjeshtë nuk shikonte më një grup aktorësh, por një grusht opozitarësh që donin të përdoreshin dhe të përdornin politikën.

Ndaj mund të thuhet se ia bënë vetë gropën teatrit dhe në ora 4 të mëngjesit kur lëshonin mesazhe në fejsbuk që po sulmoheshin, askush nuk ishte pa gjumë që t’iu shkonte në ndihmë. Duke çuar kështu në prishjen e një godine, e cila për shumë e shumë vite do të mbetet në memorien e tiranasve të vjetër e të rinj./dritare.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rasti i Lirie Xhepës/ Djali kërcënon në sallën e gjyqit xhaxhain që i vrau të ëmën

Është zhvilluar ditën e sotme seanca gjyqësore për rastin e Lirie Xhepës, e cila u vra në 13 shkurt të vitit të shkuar, nga...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Konstituohet Kuvendi i Malit të Zi, Gjukanoviç mungon në seancë

Mali i Zi ka konstituuar sot përbërjen e re të Kuvendit në të cilin shumicën do ta kenë tre koalicionet: “Për ardhmërinë e Malit...

SHBA/ Udhëzime të reja më të rrepta për miratimin e vaksinës

Vullnetarët vunë 20 mijë flamuj të vegjël amerikanë përreth monumentit të Uashingtonit në kryeqytetin e vendit të martën, ditën që në Shtetet e Bashkuara...

Ja përse Toka ka 4 stinë

Ekuinoksi që ishte të martën e datës 22 shtator, sinjalizoi ndryshimin e sezonit, nga vera në vjeshtë në hemisferën veriore, dhe nga dimri në...