E enjte, 13 Gusht, 2020
33 C
Tirana

Taksë drastike ndaj Shqipërisë, Vasili: Rama gati të shesë kufijtë e Kosovës…

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Rritet ndjeshëm numri i rasteve të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar...

Përfundon misioni i mjekëve italianë, Manastirliu: Bashkëpunimi ynë do të vijojë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu së fundmi priti në një takim grupin e mjekëve italianë, të cilët për 2 javë ofruan veprimtari konsulence për...

Rriten tensionet, anijet dhe avionët francezë pozicionohen në anën greke në Egje

Egjeu Lindor nuk po gjen qetësi dhe duket se situata është nxehur shumë gjatë orëve të fundit. Franca i është përgjigjur Turqisë duke dërguar në...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Pas deklaratës se nëse 6 kërkesat e Kosovës nuk do të marrin zgjidhje, duke nisur nga 1 korriku, Prishtina zyrtare do të detyrohet të vendosë taksa drastike, vjen reagimi i fortë i ish-deputetit të LSI, Petrit Vasili, i cili akuzon për gjithë këtë situatë kryeministrin Rama.

Ish-deputeti e quan të turpshme heshtjen e Ramës dhe qeverisë së tij perballë kërkesave të Kosovës për bashkëpunim ekonomik.

“Edi Rama u shfaq I palodhur,i qarte dhe i vendosur vetem kur duhej shitur Kosova e kufijte e saj dhe vetem per te realizuar kete ishte i gatshem te bente gjithshka. Ndersa per te lehtesuar bashkepunimin ekonomik Edi Rama eshte shurdh,i lodhur dhe indiferent, bile ca me keq eshte pengues,refuzues dhe frenues kur eshte fjala per lehtesimin e tregetise me Kosoven dhe per pasoje, duke e shnderruar Shqiperine pas Serbise per turpin e tij ne partnerin me negativ tregetar te Kosoves”- shkruan Vasili.

STATUSI I PLOTE

Edi Rama i gatshem te shese kufijte e Kosoves, por jo te bashkepunoje me të!!

Edi Rama per me shume se 5 vite me radhe ka shitur neper ekrane edhe me deklarata kilometrike mbledhjet e perbashketa te 2 qeverive Shqiperi Kosove.

U kam thene shpesh miqve te mij ne Kosove qe te merrnin distance nga keto hipokrizira te neverishme te Edi Rames.

Eshte e njohur boterisht paaftesia proverbiale e Edi Rames,por eshte sigurisht ka qene me pak e njohur ligesia e tij edhe per shkak te tonelatave te hipokrizise dhe demagogjise zhurmemadhe tashme te njohur.

Per Edi Ramen keto mbledhje kane qene vetem mbushja mediatike e nje dite,ca shakehand-e dhe buzeqeshje te fiksuara nga nje ushtri fotografesh, dhe te nesermen e mbledhjeve hiçgjeja tipike alla Ramë.

Edi Rama u shfaq I palodhur,i qarte dhe i vendosur vetem kur duhej shitur Kosova e kufijte e saj dhe vetem per te realizuar kete ishte i gatshem te bente gjithshka.

Ndersa per te lehtesuar bashkepunimin ekonomik Edi Rama eshte shurdh,i lodhur dhe indiferent, bile ca me keq eshte pengues,refuzues dhe frenues kur eshte fjala per lehtesimin e tregetise me Kosoven dhe per pasoje, duke e shnderruar Shqiperine pas Serbise per turpin e tij ne partnerin me negativ tregetar te Kosoves.

Kerkesat e Kosoves jane shume te qarta. Ato nuk nuk marrin zgjidhje prej vitesh.Ndaj edhe me shume te drejte Qeveria e Kosoves ka vendosur edhe nje limit kohe korrikun e 2019 per permbushjen e tyre dhe me tej do te detyrohet te vendose gjithashtu me shume te drejte taksa drastike,por kjo do te ishte nje dite turpi shume te madh per Shqiperine dhe e gjitha kjo per shkak te qeverisjes se Edi Rames

Lexo edhe :   Shullazi në izolim “41-Bis”, avokati Meçi letër Metës, Ramës dhe Ruçit
Lexo edhe :   PD akuzon Ramën: 147 milionë euro për punësime elektorale

Ja gjashte kerkesat dhe do te kuptoni se sa negativisht punon Edi Rama kunder Kosoves ne planin ekonomik asht sic punoi edhe kunder kufijve te saj.

Së pari: Kërkohet që të hiqet barriera për importet me akcizë për birrën e Kosovës. Birra e Kosovës duhet të paguajë akcizë të njëjtë edhe mbi sasinë 200 hektolitër. Sipas legjislacionit doganor shqiptar, përllogaritja e detyrimit të akcizës në rastin e prodhuesit nën 200,000 hektolitër në vit është 15,12 lekë për litër. Në rastin e prodhuesit mbi 200,000 hektolitër në vit, akciza e birrës është 29,82 lekë për litër.

Së dyti:Qeveria e Shqipërisë duhet të heqë barrierat tregtare të përkohshme ndaj patateve dhe qepëve që vijnë në tregjet e kësaj nga Kosova. Që në vitin 2012, qeveria e zorit Berisha miratoi masa mbrojtëse shtesë, duke rritur tarifat doganore për pataten dhe qepën nga Kosova në kulmin e sezonit të prodhimit vendas. Masat u aplikuan pasi patatet dhe qepët nga Kosova hynin me kosto më të lira dhe konkurronin prodhimet shqiptare.

Së treti:Shqipëria duhet të heqë masat penguese për sasinë e miellit që futet nga Kosova, si për kufizimet në sasi, si për njohjen e certifikatave që e shoqërojnë.

Së katërti:Qeveria e Kosovës ka kërkuar njehsimin e certifikatave fitosanitare për produktet e prodhuara në Kosovë që tentojnë të eksportohen në Shqipëri. Sipas një studimi të qendrës shqiptare të eksporteve, një biznesi nga Kosova i kushton një certifikatë fitosanitare në Shqipëri 15 euro, por për eksportin e disa artikujve ushqimorë njëherësh kostoja rritet shumë. Bizneset e Kosovës kërkojnë që certifikata fitosanitare e Kosovës të njihet edhe në Shqipëri.

Së pesti:Qeveria e Kosovës ka kërkuar heqjen e tarifës së skanimit për bizneset e Kosovës. Burimet nga Oda e Tregtisë së Kosovës thanë se, kjo tarifë e miratuar nga Parlamenti shqiptar duhet t’i shtrijë efektet vetëm brenda territorit shqiptar dhe nuk duhet të penalizojë mallrat tranzit që janë për në Kosovë. Shpesh, një kamion që ka pesë artikuj të ndryshëm duhet të paguajë mbi 100 euro tarifa skanimi. Kjo tarifë bashkë me pagesat e tjera në Rrugën Kombit e kalon vlerën emalit.

Së gjashti:Qeveria e Kosovës i ka kërkuar Shqipërisë të lehtësojë tarifën e pagesës në Rrugën e Kombit për kamionët nga Kosova me 22.5 euro. Berat Rukiqi nga Oda e Ekonomisë së Kosovës, pohoi se, këto tarifa e kanë pozicionuar Shqipërinë si vendin me vështirësitë më të larta pas Serbisë për të eksportuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Atentati në Tushemisht, arrestohet në Tiranë një person i shpallur në kërkim

Policia ka arrestuar sot në Tiranë një prej personave të shpallur në kërkim, lidhur me sulmin me armë në parkingun e hotel “Volorekës”. Bëhet me...

Trump bind Izraelin dhe Emiratet të normalizojnë marrëdhëniet

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën një marrëveshje historike paqeje, kjo falë ndërmjetësimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump. Kjo marrëveshje do të çojë...

Xhaçka njofton lajmin e hidhur, ndahet nga jeta kolonel Neshat Shena

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka njoftuar se është ndarë nga jeta në moshën 57-vjeçare kolonel Neshat Shena, njëherazi komandant i Qendrës së Bashkuar...

Slloveni/ Pompeo nënshkruan deklaratën mbi teknologjinë 5G

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u takua në Slloveni me udhëheqësit e këtij vendi. Takimet përfshinë mes të tjerash nënshkrimin e një deklaratë...

Aksioni masiv i policisë, ndëshkohen qindra drejtues mjetesh brenda 24 orëve të fundit

Policia bën me dije se si pasojë e kontrolleve në akse të ndryshme në të gjithë vendin, janë ndëshkuar sot 561 drejtues mjetesh për...