E hënë, 17 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

shendeti

Hipotiroidizmi,  si të dallojmë ndryshimet në tiroide nga gjendja e jashtme 

Hipotiroidizmi është një gjendje që prek gjëndrën tiroide, një organ i vogël i vendosur në pjesën e poshtme të qafës. Duke qenë se simptomat...

Miti i 8 gotave ujë në ditë, ja kur uji mund të dëmtojë shëndetin tuaj

Nga: Tamara Heë-Butler “CNN’ Moti i ngrohtë dhe ditët më të gjata, kanë frymëzuar ri-sjelljen në kujtesë të këshillës për të“qëndruar të hidratuar”, dhe për...

Studimi / Llojet e dietave, cila na përshtatet?

Ajo që bashkon shumicën e personave na mbajtjen e një diete është rënia nga pesha. Por jo të gjithëve mund të na shërbejë një...

Morthi, “sëmundja dimërore”. Pse ndodh?

Morthi, e njohur si “sëmundja e të ftohtit” për shkak se shfaqet zakonisht në dimër,  është një patologji që shfaqet kryesisht tek fëmijët dhe...

Studimi: Agjërimi i herëpashershëm, mund të ulë presionin e gjakut

A mund të ndryshojë vërtet presioni i gjakut për mirë apo për keq nga ajo që ndodh në zorrën e njeriut? Studiuesit nga Kolegjin...

Harresa, çfarë e shkakton? Kush preket më shumë?

Humbja e kujtesës  është një problem gjithnjë e në rritje. Sipas ekspertëve neuropsikiatër,  kujtimet tona përbëhen nga tre lloje të dallueshme: informacioni personal, i...

Gripi sezonal, si mund ta trajtoni vetë në shtëpi

Ftohja dhe gripi nuk kanë një kurë të përcaktuar. Kurat popullore të praktikuara në shtëpi janë po aq të përhapura sa vetë sëmundja. Pjesa...

Mbipesha, si ndikon për zemrën dhe diabetin / Dr. Dashamir Gjergji

Barriera e parë që mund t’u krijojmë sëmundjeve kronike është mbajtja nën kontroll e peshës trupore. Jo pa shkak, obeziteti renditet prej kohësh në...

Flet doktoresha/ Defektet e lindura në zemër, si t’i dallojmë e kurojmë në kohë

Doktoreshë Kuneshka:  Defektet e lindura në zemër, si t’i dallojmë e kurojmë në kohë Kontrolli në kohë mund të evitojë komplikacionet e mëdha  Çdo vit...

Ushqimet që mbrojnë shëndetin e trurit dhe rrisin jetëgjatësinë e njeriut

Gjithnjë e më shumë studime e vënë theksin tek ndryshimi në stilin e jetës për të mbrojtur trurin dhe trupin tonë nga sëmundje të...

Të fundit

Konflikti/ Shqipëria “braktis” Organizatën e Konferencës Islamike për Izraelin

Shqipëria “braktis” Organizatën e Konferencës Islamike(OKI) në përpjekjen e saj për të qenë në krah të Izraelit që po konfliktohet me palestinezët. Alarmi për...

Lufta Izrael-Palestinë/ Ambasada shqiptare jep të dhëna për shqiptarët

Lufta e përshkallëzuar midis Izraelit dhe Palestinës ka hyrë në ditën e tetë të saj, teksa deri më tani raportohet për mbi 200 viktima...

”Te spitali Covid-1, asnjë i intibuar”/ Pipero: Komiteti të rishikojë masat

Prej disa javësh, situata epidemiologjike në Shqipëri paraqitet e qëndrueshme, teksa numri i viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus janë ulur ndjeshëm. Në një...

Video/ Ndërpritet ndeshja e futbollit në Ukrainë, plas grushti mes femrave

Një skenë e dhunshme ka ndodhur në një ndeshje të luajtur në Ukrainë, në futbollin e femrave. Pamjet që bëjnë xhiron e rrjetit, demonstrojnë...

Zgjedhjet në parti/ Grupi për PD: Shqetësimi i Bashës mbajtja e karriges së tij

Kryesia dhe Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike, pas mbledhjes së mbajtur ditën e  djeshme zyrtarizoi garën për zgjedhjen e kryetarit të ri, të cilat...