E hënë, 6 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Etiketa

serbise

Tarifa ndaj Serbisë përplas pozitën dhe opozitën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i shkruan letër presidentit Trump dhe sekretarit të shtetit Pompeo. SHBA-të po kërkojnë me ngulm heqjen e tarifës ndaj...

“E di që nuk ma fal dot”/ Haradinaj-Ramës: Të prisha planin serbomadh

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Rama kundër tij. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj thotë se Rama është i...

“Kurti shërbëtor i Serbisë”/ Rama sulmon ashpër Haradinajn për taksën

Kryeministri Edi Rama akuzon Ramush Haradinajn se po baltos figurën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Përmes disa postimeve në Twitter, Rama vlerëson vendimin e...

Michael Pompeo i bën thirrje Kosovës të heqë tarifat ndaj mallrave serbe

Sekretari i Shtetit Michael Pompeo i bëri thirrje Kosovës të heqë tarifat ndaj mallrave serbe. Sipas njoftimit të zëdhënëses së Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus,...

Nisi para 105 vitesh për shkak të një serbi, ç’duhet të dini për Luftën e Parë Botërore

Lufta e Parë Botërore nisi më 28 korrik 1914, kur Austria i shpalli luftë Serbisë. Një muaj më parë serbi Gavrilo Princip, vrau në Sarajevë Arkidukën Franz Ferdinand. Ajo zgjati 4 vjet, 3...

Vihet shqiponja gjigante vetëm 5 km nga pika kufitare me Serbinë

Simboli i shqiponjës tashmë do të gjendet edhe në hyrje të Podujevës, vetëm 5 kilometra nga pika kufitare me Serbinë. Monumenti është iniciativë e Florent...

Shtëpia e Bardhë, thirrje Kosovës e Serbisë për njohje reciproke

Shtëpia e Bardhë i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të lenë mënjanë retorikën ekstremiste dhe të punojnë për një marrëveshje që përqendrohet në njohjen...

Befason deputeti i djathtë: Sekretari i përgjithshëm i PD-së çedon

Kryetari i Konservatorëve, deputeti Kujtim Gjuzi i ftuar në Report Tv, mes akuzave të shumta në drejtim të Partisë Demokratike, ku deri pak muaj...

Dokumenti/ Roli i Berishës për të penguar pavarësinë e Kosovës dhe njohja si autonomi brenda Serbisë

Nga Andi Haxhiu/ Me 12 Shtator 1995, Presidenti i Republikes se Shqiperise, Sali Berisha, u takua me Presidentin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes,...

Vuçiç flet për Kosovën: Humbja më e madhe e Serbisë në 500 vjet histori

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë në Paralmentin serb se kur është fjala për Kosovën, ka ardhur koha për të zgjedhur midis gënjeshtrave...

Të fundit

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Marina e SHBA njofton se dy aeroplanmbajtëse amerikane po zhvillojnë manovra në Detin e Kinës së Jugut, një hapësirë ujore që është bërë objekt...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...