E hënë, 10 Gusht, 2020
32 C
Tirana

Nisi para 105 vitesh për shkak të një serbi, ç’duhet të dini për Luftën e Parë Botërore

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Hidhet shorti për raundin e parë të “Champions League”, ja cili është kundërshtari i Tiranës

Është hedhur ditën e sotme shorti për raundin e parë të ndeshjeve të kampionatit “Champions League”. Tirana do të jetë përballë skuadrës gjeorgjiane, Dinamo e...

Ronaldo do të largohet nga Juventusi, zgjedh ekipin e ri

Një fjali e thënë së fundmi nga Cristiano Ronaldo lidhur me sezonin 2019-2020, ka bërë që të lindin aludim për një largim të mundshëm...

Lufta e Parë Botërore nisi më 28 korrik 1914, kur Austria i shpalli luftë Serbisë. Një muaj më parë serbi Gavrilo Princip, vrau në Sarajevë Arkidukën Franz Ferdinand.

Ajo zgjati 4 vjet, 3 muaj dhe 14 ditë, gjatë të cilave u vranë 9 milionë ushtarë, dhe 7 milionë civilë. Ajo luftë përfshiu në total 135 vende, dhe në të u mobilizuan mbi 70 milionë burra. Pjesa më e madhe e luftës, u zhvillua në llogore.

Një grup minatorësh francezë, gërmuan në një rast disa tunele nëntokësore. Ata shpërthyen në të njëjtën kohë mbi 900.000 kg eksploziv, duke e shkatërruar frontin gjerman. Shpërthimi ishte aq i forte, sa u dëgjua nga kryeministri britanik David George në selinë e tij në Londër, mbi 225 km larg.

Në atë luftë, u përdorën për herë të parë armë të reja. Ato kimike nga gjermanët, dhe tanku nga britanikët. Mbi 12 milionë letra, dërgoheshin çdo javë në vijën e frontit.

Deri në fund të luftës u dërguan mbi 2 miliardë letra dhe 114 milionë pako.

Gjatë Luftës së Parë, u shpik edhe kirurgjia plastike nga kirurgu Harold Gillies. Ai ndihmonte ushtarët e plagosur rëndë nga shrapneli në fytyrë.

Në atë luftë, morën pjesë mbi 250.000 ushtarë të mitur. Më i riu ishte britaniku Sidney Lewis, vetëm 12 vjeç, por që kishte gënjyer mbi moshën e tij./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 tonë naftë në plazhin përrallor, katastrofë ekologjike

Mijëra vullnetarë janë në garë me kohën për të përmbajtur dëmet e shkaktuara nga rrjedhja e naftës në plazhet përrallore të ishullit Mauritius të...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Donatorët ndërkombëtarë premtojnë ndihmë pas shpërthimit në Beirut

Kombet e Bashkuara vlerësojnë se Libanit i duhen afro 117 milionë dollarë ndihmë urgjente pas shpërthimit në portin e qytetit më 4 gusht, nga...

KPK shkarkon gjyqtarin Aleks Nikolli

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka dhënë sot vendimin për gjyqtarin e Apelit të Shkodrës, Aleks Nikolli. Trupa gjykuese e përbërë nga Brunilda Bekteshi, Lulzim...

Rama: Me këtë lajm të mirë iu uroj një javë të mbarë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook, bën me dije se sot nis puna për Tunelin e rrugës Delvinë-Kardhiq. Ky i fundit,...