E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

olta xhacka

Marrëveshja Kosovë-Serbi, vjen reagimi i parë nga qeveria shqiptare

Marrëveshja Kosovë-Serbi është përshëndetur edhe nga Tirana zyrtare. Nëpërmjet një postimi në Facebook, ministrja e Jashtme Olta Xhaçka shprehet se Shqipëria mirëpret marrëveshjen e...

Xhaçka: Qëndrimi i afganëve në Shqipëri mund të zgjasë më shumë se një vit

Shqipëria ishte ndër vendet e para që u ofrua të presë qytetarët afganë që u detyruan të linin vendin e tyre për shkak të...

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

Shqipëria është zgjedhur anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Në Nju Jork të SHBA-ve, u zhvillua Asambleja e...

Olta Xhaçka takon Yuri Kimin pak para nisjes për në Nju Jork

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka pritur në një takim Ambasadoren e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim. Lajmin e ka bërë...

Edstadler: Ju  po bëni shumë për ti treguar BE-së se doni hapa të mëtejshëm

Ishte sot në një konferencë të përbashkët me ministren e Jashtme Olta Xhaçka, ministrja austriake për BE-në dhe Kushtetutën, Karoline Edstadler u shpreh ndër...

PS fiton në Kolonjë, shënon rezultatin më të lartë në zgjedhjet e përgjithshme

Partia Socialiste dhe kandidatja e saj për deputete në qarkun e Korcës, Olta Xhaçka, shënojnë super rezultat në Kolonjë në zgjedhjet e 25 prillit,...

Ministrja Xhaçka zbulon detaje nga vizita me kryeministrin Rama në Bruksel

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka zbuluar disa detaje nga vizita në Bruksel së bashku me kryeministrin Edi Rama. Në një intervistë për...

Pasuria e ministres Xhaçka/ Mister kredia 65.000 $ për universitetin në SHBA

Olta Xhaçka u zgjodh ministre për Europën dhe Punët e Jashtme në dhjetor 2020, pas largimit me dorëheqje të Gent Cakës. Në kabinetin e...

Oliver Varhelyi bisedë me ministren Olta Xhaçka: BE pranë Ballkanit Perëndimor

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësisë në BE, Oliver Varhelyi zhvilloi një bisedë online me Ministren e Jashtme, Olta Xhaçkën. Përmes një postimi në rrjetet sociale,...

Ndryshimet në qeveri/ Cakaj zbulon çdo bëjë pas dorëheqjes si ministër

Në konferencën për mediat me kryeministrin Rama dhe ministren e re Olta Xhaçka, ministri i Jashtëm i dorëhequr, Gent Cakaj, deklaroi se gjatë dy...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...